| CovidiuMarius a întrebat:

Salut,mi-am cumpărat astăzi un husky, are 5 luni,e băiat,am decis să îi pun numele Po, știu,e scurt,nu știu ce m-a făcut să aleg acest nume, dar asta nu contează. Ceea ce vreau sa evidentiez este că nu mă bagă în seamă, am pus lesa pe el de când l-am luat de la fostul proprietar, iar după 150km am ajuns acasă și nu mă băga în seamă,pe mașină la fel, m-am jucat cu el, i-am facut baie, l-am uscat, periat, am comunicat cu el, mai mult eu cu el, el cu mine, nu și când să ne plimbăm nu merge deloc unde vreau. Adică trebuie să îl târâi și așa că nu insist, îl las să mă ducă el pe unde vrea, sfaturi? Să aștept până se acomodează..sau ce?

Răspuns Câştigător
| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
Am un prieten care are un Husky (femelă) de aproximativ 4 ani. Cățeaua avea câteva luni atunci când a fost adoptată de amicul meu. La început, i-a fost greu să o dreseze. Husky-ul nu asculta comenzile, iar când era plimbată trăgea întruna de lesă și nu asculta comenzile. Dumnezeu mi-e martor, căci mi-am văzut prietenul trăgând de lesă și țipând comanda „ÎNCET" de fiecare dată, ca să își învețe cățeaua să nu mai tragă. Ba chiar a cumpărat și o lesă specială, cu zimți în zona gâtului, ca să poată determina cățeaua să nu mai tragă atât de tare (nicio problemă, zgarda de tipul acesta e inofensivă și eficientă). Să nu mai zic că atunci când prietenul meu vorbea cu cățeaua, Husky-ul nu îl asculta. Din experiența amicului meu, am aflat că această rasă este neascultătoare. Ba chiar o dată a lăsat-o liberă pe stradă, ca să meargă la pas, dar de unde. Cățeaua a țâșnit ca din pușcă. Și noroc că a prins-o cineva, că atunci ăla era - prietenul meu nu e într-o formă fizică bună, nu putea să țină pasul cu un câine. Cu toate astea, amicul meu nu și-a lovit niciodată cățeaua, dar a țipat de nenumărate ori la ea, încercând să o determine să îi asculte comenzile. Iar când se întâmpla asta, de exemplu când cățeaua se decidea să îl asculte, prietenul meu o răsplătea cu ceva mâncare: ori șuncă, ori bobițe speciale pentru câini.
Husky sunt o rasă destul de complicată, dar am văzut că prin efort și antrenament poți să îi determini să te asculte.

3 răspunsuri:
| MrSpooky a răspuns:

Husky e o rasa extraordinar de incapatanata si energica laughing
Fii mereu activ pe langa el, dar in acelasi timp lasa-i spatiu(are sens?), cumpara 1-2 jucarii pentru el si lasa-l sa se joace singur cateva zile, dupa care incet-incet, intra in peisaj si incearca sa te joci cu el.

Iti recomand sa ii oferi un dresaj profesional de la o varsta cat mai frageda pentru ca odata atinsa maturitatea, nu-l mai dezveti de anumite obiceiuri nici batut.

O sa fie nevoie de multa rabdare, dar crede-ma ca odata ce ii capeti atentia, o sa fie dupa tine oriunde mergi happy

Bafta!

| Zuzu1991 a răspuns:

Exemplul CLASIC, de, merg pe internet si caut miracole, in loc de EVIDENTUL minim de bun simt sa il dresezi sau DOAMNE FERESTE sa il duci la dresaj, unde "costa" (dar ti-ai permis un Husky, deci esti ieftin la faina si scump la tarate)

| Caricaturistafaralimite a răspuns:

Așteaptă să se acomodeze mai întâi apoi va împrieteniți. E ceva nou pentru el