| larisaionela a întrebat:

prietena mea are un bichon maltez baiat si de 2 zile nu prea mananca si nu se joaca ce sa faca.(funda)

17 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Mai nou s-a inventat si meseria de Veterinar.

| afrodita3333 a răspuns:

Pai daca il are de 2 zile la ea probabil ca nu prea s-a acomodat inca cu locul si cu ea.Sa incerce sa stea cat mai mult cu el pentru ca acesta sa prinda incredere.

| BlaaBlaa a răspuns:

Sa-l duca la veterinar.

| WannaMore a răspuns:

Un câine sanatos este aproape într-o continua miscare. Ochii sunt luciosi si vioi, urechile si coada sunt foarte active, parul fin si lucios pielea moale si elastica. Temperatura corporala nu oscileaza, iar nasul este rece si umed. Temperatura normala este cuprinsa intre 38. 8 - 39. 2 grade Celsius. Orice crestere sau scadere peste aceste limite, asociate cu fierbanteala si uscarea nasului sau cu racirea gingiilor, sunt serioase semne de alarma. Cainele sanatos are intotdeauna pofta de mancare, deci are nevoie urgenta de o vizita la veterinar.Niste semne de boala ar fi diareea, constipatia sau voma.Animalul bolnav are ochii lacrimosi, adanciti in orbite, privirea lor exprimand suferinta. Urechile sunt pleostite, imobile, coada abia se misca si este adunata intre picioare. Pielea este neelastica, iar parul fara luciu, degradat si zburlit. Sta mai mult culcat, dar nu-si gaseste nicicum locul potrivit. O parte din simptomele anterior amintite pot fi ocazionale, deci trecatoare. Atunci cand comportamentul se schimba fara sa mai revina la normal, cand lipsa poftei de mancare si febra inca sunt prezente, inseamna ca s-a instalat boala. sad insanatosire grabnica cutului!

| Snowclaw a răspuns (pentru WannaMore):

Pai, bichonul meu este cald(de la blana), are nasul umed si rece, a vomat mai de mult, este zburlit mereu, are urechile pleostite, si nu-si gaseste nici odata locul potrivit de odihna, fiind ca apare nebuna(eu)si nu-l lasa in pace, si ii lacrimeaza mereu ochii. dar are o pofta de joaca aproape mereu, mai ales cand se i-a la bataie cu unii caini mari.asta inseamna ca e bolnav?

| WannaMore a răspuns (pentru Snowclaw):

Mda, nu prea este de ajuns ca are de cele mai multe ori pofta de joaca.eu am doi caini, un caine lup si un pechinez, ambele femele, adoptate de pe strada.cand am luat pechinezul, am constatat ca n-are pofta de mancare si, dupa o vizita la veterinar, mi s-a spus ca are limbrici(niste viermisori intestinali). a primit pastile speciale si i s-a facut deparazitarea interna.Si ea avea simptome de cutu bolnav, dar cu pofta de joaca. I-a trecut intr-o saptamana(adica avea burta foarte umflata- aspect prezent la cainii cu limbrici- desi era pui), si cel mai bine e sa-l duci la veterinar cat de repede poti, chiar daca sper ca nu e ceva cu adevarat grav, desi vomatul indica un dereglaj la nivelul stomacului(si nu uita ca unii caini au din nastere ochii mai lasati si mai sticlosi). sper ca te-am putut ajuta!:*

| Snowclaw a răspuns (pentru WannaMore):

Mersi, dar cred ca a avut acele simtome pentru ca a facut in februarie o operatie, atunci era obosit, si acum imi f*** piciorul, si ca tata nu-i ridica mancarea noaptea si-i intra gandaci in mancare.acum ii e scarba sa-si mai manance mancarea, dar noroc ca mananca fructe si legume, ca i-am dat la struguri, mar si morcov, de cred ca va exploda

| WannaMore a răspuns (pentru Snowclaw):

Pai,mai ales dupa operatii de genul castrare/sterilizare, urmeaza o perioada de recuperare(in general de cateva saptamani), in care cainele e foarte retras, obosit si fara pofta de viata.Cat despre partea cu gandacii, daca sta in casa/apartamentul tau, pune-i mancarea pe un scaun mai mic si lat(sau o masuta joasa, stil chinezesc), unde sa poata sari ca sa manance.Nu-l chinui cu legume, cainii au nevoie de o alimentatie sanatoasa si diversa, iar legumele si dulciurile nu ii fac bine.

| Claudiiiaa a răspuns:

Sa-l duca la veterinar, sa ceara sfatul veterinarului

| AlexaDew a răspuns:

Din cate stiu bichonul este fericit cateva zile, dar dupa aceea isi aminteste de vechea veata, de vechii prieteni. Dar in cateva zile, daca il face sa se simta bine se va atasa de ea si nu va mai fi nefericit! big grin

| Andreea99009 a răspuns:

Lasa-l sa se acomodeze cu casa, cu noii stapani si cu imprejurimile, iar daca deja s-a acomodat si tot nu vrea sa manance inseamna ca are o problema care necesita un veterinar

| LnT a răspuns:

Cati ani are?

| Taga_Elena_1959 a răspuns:

Alo fetito are nevoie de lucruri speciale narew voie sa intre in contact cu alte animale! e vaccinat? aloo poate e racit sau are indigestie cat i-a dat sa manance?

| larisaionela explică:

Cand se aproprie de el vrea sono muste

| larisaionela explică:

Ar 1 an jumate

| cristinutza2002 a răspuns:

Trebuie sa il duca la veterinar, eu as crede ca i bolnav dar sa ii zica veterinarul eu imi dau cu parerea. funda?

| octavian03 a răspuns:

Pai ar putea sa-l duca la un veterinar sau da-i dea niste pastile ar trebui sa actioneze repede cainele meu a stat asa si cand l-am dus la veterinar boala s-a inrautatit