| sorinduras a întrebat:

Salut.
La mine in balcon la etajul 8 si-au facut cuib o pereche de porumbei care au facut 2 oua din care au iesit doi pui. Puii au iesit pe rand, cel mare s-a dezvoltat repede si bine, ala mai micut nu prea s-a dezvoltat iar in cele din urma a murit.
Sunt curios in cateva privinte.
Ce fac o familie de porumbei carora le-a murit un pui? Il dau jos din cuib sau cum. In acest caz l-am scos dupa o zi. Eram curios cum procedeaza ei in general in acest caz.
Din ziua in care a murit puiul mic, parintii il hranesc pe puiul ramas dar noaptea nu mai ramane cu el nimeni. Totusi e racoare acum (7 aprilie) noapte chiar frig.
In cazul acesta, e ok daca iau puiul in casa intr-un cuib facut intr-o cutie convenabila pentru el cu ceva asternut din prosop?

5 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

" ok daca iau puiul in casa"
NU
daca nu il iei poate supravietuieste
daca il iei, in mod SIGUR, moare, pentru ca apoi parintii il vor respinge, din cate stiu eu

| sorinduras explică (pentru Brizbriz):

Stai linistit. Nu-l respinge. Probabil e un mit. L-am luat in palma sinl-am pui inapți. Parintii lui vin si n-au nicio treaba, il hranesc ca si pana acum.
La unele mamifere cu puternic simt olfactiv se poate intampla aceasta, cum ar fi la iepuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sorinduras):

Puiul va trebui sa plece curând cu părinții lui sa îl învețe cum ce sa mănânce etc. Dacă tu îl iei și nu pleacă cu părinții lui, nu va putea învață și va muri.

| Brizbriz a răspuns (pentru sorinduras):

Ok, atunci bravo tie, da-i inainte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puiul are pene pe el, stai liniștit supraviețuieste, ii poți pune un recipient cu apa și mâncare, în curând va pleca din cuib, de fapt va fi dat afara din cuib,