| IonutRullz a întrebat:

Salut,sunt nou în domeniul acvaristicii și aș vrea să știu cu ce pot curăța mai ușor depunerile de calcar de pe interior acvariului, până acum am încercat cu partea mai aspră a unui burete de bucătărie

1 răspuns:
| sonya a răspuns:

Buna,

Depunerile de calcar nu se freaca cu buretele. La o cautare pe google afli simplu.

Cel mai bun este otetul. Acum e cam greu sa umpli acvariul cu otet, e posibil sa ai nevoie de multi litri de otet, insa te asigur ca isi face foarte bine treaba.

Poti incerca si bicarbonatul pentru a dozolva acea depunere de calcar. Mai sunt si alte solutii in comert. Insa inainte de a te apuca de acest lucru, scoate pestii si cativa litri de apa din acvariu, apoi goleste-l de tot si spala-l. In magazine gasesti pentru depunerile de calcar cate solutii vrei.

Dupa ce ai scapat de depuneri, pune apa scoala la inceput cu pestii la loc in acvariu. Pentru a evita pe viitor acele depuneri, fie cumperi de la magazine ceva pentru apa dura, fie o lasi la decantat in sticle, fara dop, cateva zile.

Succes!