Întrebare recomandată | Dates_Ionut_Catalin_1994 a întrebat:

2 gugustiuci si-au facut cuib la mine la balcon. Au clocitoul 16 zile. dupa l-au abandonat. L-am luat...oul era crapat putin, puiul il sparsese... voia sa iasa. Mentionez ca am lasat puiul 2-3 zile afara in frig si ploaie...crezand ca e mort. Cand am vrut sa-l arunc l-am decojit sa vad daca era viu...ERA VIU. L-am luat si l-am pus in niste paie si un bec care sa emane caldura. E bine ce am facut? Si in caz ca doamne ajuta iese puiul cu ce-l hranesc? sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropo,nu trebuia sa il iei din cuib. Dupa un timp cand temperatura de afara este mai mare, gugustiucii nu mai stau pe oua, soarele facand clocirea proppriu zisa.Deci el nu era parasit ci lasat sa cloceasca si sa sparga la soare.Noapta vie gugustiucul si inclazeste oul.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine ce ai facut. Daca supravietuieste si iese din ou va trebui sa-l hranesti cu malai inmuiat cu apa. II bagi direct pe gat cate putin, dar f putin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo,nu trebuia sa il iei din cuib. Dupa un timp cand temperatura de afara este mai mare, gugustiucii nu mai stau pe oua, soarele facand clocirea proppriu zisa.Deci el nu era parasit ci lasat sa cloceasca si sa sparga la soare.Noapta vie gugustiucul si inclazeste oul.

| Cat a răspuns:

Buna, Ionut!

Uite aici cateva detalii care te pot ajuta: http://www.sor.ro/ro/noutati/Ai-gasit-un-pui-de-pasare-acum-ce-faci.html

| AlexandraBiancaChitimia a răspuns:

Trebuie sa il hranesti cu malai inmuiat in apa. Succes!

| MinionVlog a răspuns:

Il hranesti cu viermi, paine si apa. Si tine-l undeva unde este cald.