| WantToPLAY a întrebat:

Acum doua zile in timp ce plimbam cainele a trecut pe langa mine o "ceata" de tigani si au urlat la caine si acesta s-a speriat si a bagat coada intre picioare.Cum pot dresa cainele sa fie putin mai agresiv si sa nu se sperie de astfel de "animale".Tin sa mentionez ca am Shar-pei.Multumesc FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Windwalk3r a răspuns:

in vata-l sa muste :
1.) Joaca-te mai agresiv cu el
2.) Intarata-l
3.) Dai o bucata de carne daca te asculta

BAFTA

7 răspunsuri:
| vRemi a răspuns:

Shar-pei-ul nu este pentru paza, nu este un caine agresiv, este un caine mic, degeaba incerci sa il dresezi daca nu este din instinct ca la Rottweiler ( de exemplu ).
Daca ai fi avut un animal mai agresiv din fire, il lasa-i fara mancare sau fara apa, il chinuiai, il lasa-i pe intuneric complet undeva cateva zile cu mancare si apa, erai agresiv cu el, il duceai la dresaj canin special pentru paza, dar cu Shar-pei-ul nu te poti "apara".

| RedNose a răspuns (pentru vRemi):

Crezi ca tinand un caine fara mancare,apa,chiar tu sa-l agresezi o sa fie bine pentru tine? Cu siguranta va sari si la tine, iar tinut la intuneric apoi dus la dresaj iti garantez ca ori nu il accepta nimeni, ori mananca instructorul.
Daca are instinct face paza si protectie fara sa fie invatat sau chinuit, chiar de e cel mai cuminte caine, daca esti atacat pe strada sigur un rott nu sta sa se uite la tine cum ti-o incasezi.

| vRemi a răspuns (pentru RedNose):

Asta e metoda mea, si a dat roade tot timpul, eu nu ii dau o bucata de carne daca ma asculta ii dau un sut in coaste daca nu ma asculta sau daca sare la mine.

| RedNose a răspuns (pentru vRemi):

Aha,asa ti-as face si eu tie.

| vRemi a răspuns (pentru RedNose):

Cainii agresivi asa trebuie tratati. Restul se dreseaza cu binele.

| RedNose a răspuns (pentru vRemi):

Cre`ca. Uite caine "agresiv" cum ii numesti tu dresat fara bataie:
http://www.youtube.com/watch?v=sVmZ7HSYaf8
http://www.youtube.com/watch?v=U4vdB6sHD0E

| Faraxsan a răspuns:

Cred ca mai potrivit era "stol" de tigani in loc de "ceata" de tigani...