| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU. Am 1.80 si 98.7 kg. de fel sunt mai tare la alcool. Cam cata vodka ar trebui sa beau pana as ajunge la limita maxima sa zic asa? Ultima data cand am baut am dat juma de litru de whyskey si eram destul de beat, dar nu mort de beat.

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 17 anisori poti face coma alcoolica de la un singur pahar de whyskey sau vodca, fiindca ficatul tau nu este inca obisnuit.
Asta ete motivul pentru copii NU au voi sa bea alcool, findca pot intra in coma si murii.
Ce faci tu acum este joaca cu focul, ca-i un risc imens sa nu te mai trezesti niciodata, daca mai bei alcool in halul asta.

| anonimus010101110 a răspuns (pentru Violleta2022):

Huh? un singur pahar? sper ca te referi la pahar pahar. nu shot. gen cana

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonimus010101110):

Nu are importanta ca-i shots sau pahar de 100ml, ci ca-i alcool de peste 40% care este interzis copiilor!

| anonimus010101110 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai atunci vinul. lichiorul. berea. cidrul. etc... sunt si ele interzise? ca n au nici 20 la suta

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonimus010101110):

Da, absolut toate bauturile alcoolice sunt interzise copiilor, fiindca le distruge ficatul si ii poate pune in coma alcoolica, putand chiars a moara.
Eu nu stiu pe ce lume traiesti tu, dar absolut toate magazinele care vand alcool au interzisa vanzarea copiilor sub 18 ani.
Barurile, terasele si restaurantele de asemenea, riscand sa isi piarda licenta de vanzare, daca servesc copii.

| anonimus010101110 a răspuns (pentru Violleta2022):

Bine ca am aproape 18 ani dar arat de 21 22

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonimus010101110):

Nu are importanta cum arati, ca minorul tot minor ramane, si tot ilegal este sa cumperi si sa consumi alcool ca minor.

| sierra1 a răspuns:

Ha ha ha, ne intrebi pe noi să-ți spunem cât iți ia să te faci mangă? mai bine spune-ne tu

| anonimus010101110 a răspuns (pentru sierra1):

Ba. am dat 7 shoturi de vodka. muci m-am facut

| Brizbriz a răspuns:

Hai intai sa iti raspund la intrebare... raspunsul corect e:

DE UNDE **DRACU' ** SA STIM NOI?!?

alcoolul afecteaza oamenii diferit, in functie NU NUMAI DE GREUTATE ci mai ales de genetica si de experienta cu alcoolul, de la o femeie de 120 de kile care din doua pahare de vin e ultima manga, ca nu a baut alcool niciodata, pana la un pispiriu de 40 de kile, care iti bea 1l de vodca, asa in gluma, ca doar "viata" lui in ultimii 25 de ani a fost bodega din colt

daaaar "esti tare in alcool", iar asta e "motiv de mandrie"
wow, de ce nu spui direct "imi place sa imi ph00t viata, si sunt mandru de asta"?

| Lamasanu a răspuns:

Varsta?

| anonimus010101110 a răspuns (pentru Lamasanu):

17 ani

| anonimus010101110 a răspuns (pentru Lamasanu):

Aproape 18

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimus010101110):

Bravos, deci tocmai ai marturisit ca ai facut o mica-mare penala. Consumul de bauturi alcoolice sub 18 ani e cam nasol. Sa zicem ca nu l-ai cumparat, ci l-ai luat din dulapul lui taica-tu. Legat de vodca, nu e vorba de cita bei ci in ce context. Daca esti deshidratat si nemincat, cu jumate' te faci praf. Altfel, bauta cu cap, poti sa bagi si o sticla. Invata sa bei inteligent!

| anonimus010101110 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Practic am 18 ani. adica mai am cateva zile pana fac. sunt nascut pe 27 feb

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimus010101110):

Da, dar daca e sa o luam pe bune nu ai inceput sa bagi alcool ieri-alaltaieri. Nu ca ar fi o problema, si eu mai bagam cate o bere de pe la vreo 14 ani, DAAAR - faze de genul jumate' de alcool sau vodca ar fi bine sa le eviti. Pina la urma da, e misto sa bei ceva bun, inclusiv tarie, dar... ai o competitie cu propria persoana in sensul asta sau ce? Uite, de citit - https://click.ro/......07525.html