| catalinutzaa13 a întrebat:

am 2 cateluse una mai mare alta mai mica, cea mica se vede clar ca e gestanta dar cea mare i s-a umflat mameloanele(sanii) si nu stiu daca e gestanta.Cum pot afla la cea mare daca e sau nu gestanta...e la fel de agitata si mananca la fel ca din todeauna dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Anduta_1569 a răspuns:

Poate i s-a umflat mameloanele din cauza lactatiei false. Poti lua in calcul si aceasta varianta.Se trateaza usor cu o crema cu camfor care nu este toxica sau cu un vaccin la medicul vet.
Dar inainte de toate:ai dat-o la monta(imprecheat)? Puii nu ies din flori happy.

| catalinutzaa13 explică (pentru Anduta_1569):

Nu i s-a umflat burtica doar mameloanele...si s-a "agatat" o data cu un caine... daca intelegiwinking

| Anduta_1569 a răspuns (pentru catalinutzaa13):

Poi da! I s-au umflat doar mameloanele nu si burtica.Lactatia falsa nu se manifesta prin umflarea burticii. Apasa putin pe un mamelon ca si cum ai mulge-o si vezi daca curge un lichid mai galbui. Daca curge inseamna ca are lactatie falsa, daca nu, probabil a ramas gestanta.

7 răspunsuri:
| karsivan a răspuns:

La ecografie la doctor este cel mai sigur ca sa afli daca este gestanta sau nu.

| catalinutzaa13 explică (pentru karsivan):

As vrea sa stiu daca pot afla eu cumva adica sa ii pun mana pe burta intr-un anumit loc si daca se simte intr-un anume fel inseamna ca e sau nu....stau la tara.

| karsivan a răspuns:

Poti palpa burtica paralel cu lantul mamar dar puii miscind se simt cand mai are o saptamana si fata adica la 7 saptamani de gestatie, poti incerca, sigur nu este usor nici pentru un medic experimentat dar incearca poate ai noroc si simti.

| andreeadraghici a răspuns:

Poate este din cauza varstei, sau poate a facut pui

| catalinutzaa13 explică (pentru andreeadraghici):

Pui nu a facut ca e in lant...cea mare