| sayurik a întrebat:

Buna

Intrebarea mea se adreseaza celor care cresc perusi si le cunosc bine comportamentul. Este normal ca perusul mascul sa hraneasca femela permanent? (nu au pui, stiu ca atunci e normal acest comportament dar el face zilnic asta). Mie nu mi se pare in regula deloc, de cand am cumparat femela el slabeste si e cam apatic (semne de boala nu prezinta, mananca, scaunul e normal, ciripeste dar isi pierde repede vioiciunea) iar femela mananca extrem de rar. El tot timpul e la cutiuta cu mancare ia cateva guri si urca repede sa o hraneasca pe ea... E normal asa ceva?

2 răspunsuri:
| Andreeasmile1607 a răspuns:

Nu cred, am și eu peruși și nu s-au comportat asa.As zice sa cumperi o căsuța, poate vor sa se împerecheze, probabil. Sper ca te-am ajutat măcar puțin.Iar, dacă nu ajuta prea mult ai putea sa întrebi un veterinar, sau pe cel de la care ai perușul.

| Andreeasmile1607 a răspuns:

Sau dacă ma gândesc mai bine, se poate ca Femela sa fie bolnava, iar el sa o hrănească.