| SpykeMaSt3r a întrebat:

Am nevoie de ajutor!
Mi-a fatat cateaua un pui si cred ca mai are de fatat... L-a fatat in dormitor pe pat, cu mine in camera (eram la PC), si dupa ce l-a fatat a plecat de langa el si acum nu mai sta langa el deloc. I-am facut un loc al ei in balcon si i-am adus puiul acolo si a stat un pic si dupa iar a plecat. E normal? Va rog, ajutor!

Răspuns Câştigător
| Luiza15 a răspuns:

Nu e absolut nici o problema faptul ca ai pus mana pe pui pentru ca daca cainele are incredere in tine nici no sa-i pese (sunt mult oameni care rup placenta la catelusi ca sa o ajute pe catea cand naste)...treaba cu faptul ca nu vrea sa alapteze puiul e o problema...in primul rand ar fi bine sa muti locul de pe balcon pentru ca in caz ca e frig puiul va muri, trebuie sa stea intr-un loc calduros, pune niste carpe sau ceva, vezi tu.Incearca sa aduci cateaua langa el iar apoi sa o tii acolo pentru ca puiul sa o simta si sa se duca sa suga lapte de la mama, daca nu reusesti atunci vei fi nevoit sa hranesti tu puiutul cu biberonul ca sa nu moara de foame sau pune pe altcineva din familie sa o faca, sau o puteti face cu randul. Poti sa-ti dai seama foarte usor daca mai are de fatat pipaindu-i burta, dar avand in vedere ca a plecat dupa ce a fatat primul pui ma indoiesc si oricum pana acum l-ar fi fatat deja probabil; e nasol ca, cateaua ta nu are instinct matern si tias sugeri sa nu o mai lasi sa mai faca pui, doar daca esti sigur ca va avea grija de ei, sper ca ti-am fost de folos happy

4 răspunsuri:
| AnonimKidd a răspuns:

In primul rand tu ce naiba cautai in camera?! Crezi ca s-a simtit OK cu tine acolo? Daca esti baiat, atunci sotiia ta cand o sa nasca va sta un caine langa ea? nu! Vei sta tu! Nu cred ca s-ar simtii bine sa stea un caine langa ea.Asa si cu cateaua ta. Daca tu crezi ca mai are de fatat, probabil s-a dus in alta camera unde sa stea linistita.Si daca nu mai sta langa pui este pentru ca ceva nu-i miroase bine, acel lucru fiind ca ai pus tu mana pe el! Si, nu, nu e normal. Daca vrei ca puiul sa traiasca ar fi mine sa-i dai tu lapte.

| Loredana28 a răspuns (pentru AnonimKidd):

Chiar nu are absolut nimic de-a face cu ce ziceți dumneavoastră. Cățeaua când naște are nevoie de liniște într-adevăr. Cățeaua mea a fătat de 3 ori până acum și a stat numai cu prietenul meu lângă ea

| DjLayla a răspuns:

Stiu care e probleam tu dormi in pat si tia simtit mirosul si la abandonat cel mai bine e sai dai la pui niste lapte cald cu siriga pe zi din ora in ora. Sper ca te-am ajutat. Funda?big grin

| deleu123 a răspuns:

Eu stiam ca nu ai voie sa ii atingi puii cand ii naste deoarece daca simte alt miros (cred) il paraseste si il lasa sa moara.