| SkyCraft a întrebat:

am o catelusa, are 3 saptamani si 1 zi. happy Si as vrea sa stiu ce firma de mancare iar trebui ei, mancare de catel. Pedigri nu stiu, poate ii iau pedigri... Ii rasa argentinian, corcit cu nu stiu ce. Ar trebuii sa fie alb dar e negru, spre surprinderea mea big grin
Funda

Răspuns Câştigător
| uglymermaid a răspuns:

Pedigree e mâncarea pe care o recomandă majoritatea doctorilor veterinari happy deci eu zic că e ok

| SkyCraft explică (pentru uglymermaid):

Mersi mult, asa-m sa fac! Ii iau mancare si pentru dresaj, snack-uri.

| maria89nic a răspuns (pentru uglymermaid):

GRESIT. Niciun medic veterinar nu recomanda pedigree. E cea mai proasta mancare. Cele mai bune tipuri de mancare cu Acana / Orijen / Royal Canin / Hills/Bosch, etc.

| RedNose a răspuns (pentru uglymermaid):

Nu stiu cu ce medici ai vorbit tu de ti-a recomandat pedigree, dar mai toti recomanda hrana superpremium, pedigree fiind printre cele mai proaspe marci de hrana.

| SkyCraft explică (pentru RedNose):

Nu am vorbit cu nici un medic, am zis asa ceva? Insurdina a spus mai sus.

| RedNose a răspuns (pentru SkyCraft):

Chestia cu medicii era raspuns pentru cel caruia i-ai dat tu funda dar am uitat sa dau raspuns la mesajul respectiv. nu e bun pedigree-ul macar dai BOSCH,e mult mai sanatos,proteina mult mai multa fiindca asta e cea mai importanta din alimentatia cainelui. cainele trebuie sa primeasca mancarea care eu dai tu, nu sa se eschiveze, ei nu se plictiseste de un anumit sortiment. de fiecare data cand faci trecerea de la o hrana la alta trebuie sa o faci treptat ca ei nu au stomacul dezvoltat complet ca sa asimileze orice.
nu-i mai pune sare in lapte ca, contimentele nu sunt bune pentru caini, pune-i galbenus. eu l-a al meu i-am dat si ou intreg. ai putea sa-i dai galbenusul crud si albusul fiert. stiu ca avea cineva un pitbull si ii dadea cate 3-4 oua pe zi fierte facea mult efort cu el,stapanul fiind culturist.
chiar daca stai la bloc trebuie sa-l ti pana termina schema de vaccinare + cateva zile fiindca altfel face parvoviroza,cea mai frecventa boala intalnita la pui si cea mai agresiva,daca nu e depistata la timp puiul nu are nici o sansa si cu greu isi dau seama medicii daca are sau nu,de obicei, zic ca e indigestie. poti sa-l inveti sa faca la baie sau pe balcon, daca nu vrei sa risti ai gasi solutii pana il scoti afara sa faca si in casa la locul lui. laptele de la catea sau in general de mama e cel mai bun, cu nimic nu poti sa inlocuiesti laptele mamei cu nimic, din ce stiu mai bun este laptele de capra decat cel de vaca. pai laptele e important sa fie gras si cel de capra e mult mai gras decat cel de vaca.
pai agresiva nu va fi pana la 6-8luni,dar daca nu e socializata cu oameni,copii,zgomot,masini, agitatie cainele poate deveni agresiv sau sperios.
tu in loc sa te interesezi de cum trebuie educat, despre alimentatie, tu zici de alte chesti neinteresanta.
citeste aici, chiar daca e mult doar asa vei stii cum trebuie educat si ingrijit:
http://pitbullclub.ro/cum-sa-alegi-o-mancare-sanatoasa-pentru-cainele-tau
http://pitbullclub.ro/retete-de-mancare-pentru-caini-preparate-in-casa
http://pitbullclub.ro/alimente-pentru-oameni-toxice-pentru-caini
http://pitbullclub.ro/oul-in-alimentatia-cainelui
http://pitbullclub.ro/ce-marca-de-mancare-uscata-dati-cainilor
http://pitbullclub.ro/principii-de-baza-in-dresaj
http://pitbullclub.ro/etapele-vietii-unui-caine
Aici gasesti tot ce te intereseaza: www.pitbullclub.ro

Pun si asta:
http://www.animalutze.com/articole/parvoviroza-canina.php
http://www.animahelp.ro/parvoviroza-canina

7 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

E un metis,de la el te astepti la orice,de la culoare si inaltime pana la comportament,de aia e bine sa-si iei un caine cu pedigree dintr-o canisa.
Pedigree este printre cele mai proaste marci de hrana pentru caini. Cea mai buna este hrana superpremium: acana,royal canin,pro plan(a mea mananca pro plan fiindca e superpremium si are si un pret bun in comparatie cu altele) sau hrana mai ieftina, dar buna, este cea premium:BOSCH, dog chow, advance.
Pana la 8-9luni camar sa primeasca doar boabe dupa daca vrei poti sa-i dai mancare gatita,dar e bine sa isi ea din boabe vitaminele si mineralele de care e nevoie,de aia e bine sa-i dai si superpremium.
Mancarea gatita nu trebuie sa contina:
-cartofi
-ceapa
-usturoi
-carne de porc sau grasimi
-oase
Ce este bun:
-orez
-arpacas
-carne de vita, pui(nu exces), cal, curcan, iepure etc.
-organe de vita(dupa 1 an)
-gaturi de pui(singura exceptie)
-femur de vita(crud sau fiert maxim 4 minute/o data pe saptamana)
- 1-2 ou crud/saptamana

De ce l-ai luat de acum? Trebuia sa-l lasi cu mama macar pana la 6 saptamani. Pe langa faptul ca nu e intarcat inca(abia de la 4 saptamani incepe sa manance hrana solida, momentan mananca doar lapte), perioada petrecuta in cuib este cea mai importanta etapa din socializarea lui, lucru pe care tu nu-l poti invata ce ar fi invatat din viata de grup si ce mai invata de la mama lui. Dog-ul argentinian este un caine care are nevoie de dresaj si socializare de la varsta frageda fiindca altfel vei avea probleme cu agresivitatea. Era bine sa-l lasi la mama, daca l-ai luat si nu-l mai poti duce inapoi dai lapte amestecat cu galbenus de ou cu biberonul pana pe la 4-5saptamani(laptele simplu il strica la stomac si face viemisori). De la 4saptamani i-ai si boabe, cele mai bune sunt boabele de la royal canin starter, le iei in functie de greutatea pe care o are la maturitate, la fel si gramajul trebuie sa-i dai tot pe baza greutatii la maturitate(la tine e mai greu ca e metis si nu prea stii). Boabele le inmoi in putina apa cat sa poata manca.

| SkyCraft explică (pentru RedNose):

Mersi mult. Am sa-i dau asa. Pai, cica la varumiu (a avut un caine pichinez, e mort, calcat de o masina) ca ii bun pedigree si ca nu stiu ce. lalal, si i-am dat pedigree. Laptele, ii pun sare ca sa pape fara sa faca limbrici. Am sa-i dau la 5 saptamani royal. Cainele l-am primit. de la un prieten deal tatalui meu. NU puteam sa-l refuz, altfel il dadea la altcineva, nici nu stiam ca nu e intarcat. SI in plus, mie imi trebuie companie, imi plac animalele + ca eu nu ies afara (m-am saturat sa tot vad copii mici care tot urla ca descreieratii)
Ai spus 1-2 oua crude pe saptamana, te referi doar la galbenus? Cica albusul e toxic. Am aflat ca laptele de catea, are multe grasimii. IN schimb cel de vaca nu are asa multe, cred ca 3, 9% grasimi are cel de vaca iar cel de cate 6-7%. NU stiu sigur. Afara l-am luat azi, ce fericit ehappy Nu e agresiv, e catelusa care doarme mai toata ziua. Stau la bloc, de aceea trebuie sa o scot afara la plimbare, sa faca miscare. Daca se ataseaza de mine nu va fi agersiva. Dupa cum am spus, e corcit cu ceva deci nu e. rasa. Am sa vorbesc cu mami si daca vrea sa-i ia alta mancare. Nu situ. Oricum, voi schimba sortimentele (vita, pui etc.) la mancarea de pedigree daca sunt alte sortimente, le voi schimba la 1 luna ca sa nu se plictiseasca de aceea mancare. Iti multumesc mult, ti-as fi dat tie funda. Ah da, mananca pedigree, ii plac mult. Multumesc inca a treia oarahappy