| SkyCraft a întrebat:

Astazi am primit o catelusa care are doar 3 saptamani. :X, si as dori sa stiu ce hrana ii trebuie. BTW ii iau pedigri pentru acum. II rasa argentinian(cred) corcit cu. nu stiu... oricum zici ca e de rasa. Ii ca cainele argentinean dar ii negru, si cu caini argentinean cred ca i numai alb din cate am vazut. As dori sa stiu: 1.Cu cel hranesc. 2. Ce vaccinuri trebuie sa i se faca. (luati in considerare ca are doar 2-3 saptamani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| blackcat99 a răspuns:

Buna. Am si eu un bichon, maine face 3 luni, consider ca pot sa te ajut.

1. Daca mananca mancare de caini, e foarte bine. Continua cu mancarea pentru Junior pana la un an. Nu conteza firma, ar trebui cam la o luna sa schimbi sortimentul (pui, vita, miel), le alternezi ca sa nu se plictiseasca.

2. Schema recomandată de producătorii de vaccinuri şi urmată de majoritatea medicilor veterinari din România este următoarea:
- la 6 (8) săptămâni se face vaccin împotriva parvovirozei sau împotriva parvovirozei şi a jigodiei
- la 8 (10) săptămâni se repetă primul vaccin, adică se face încă o dată un vaccin împotriva parvovirozei sau împotriva parvovirozei şi a jigodiei
- la 10 (12) săptămâni se face vaccinul polivalent, DHPPiL
- la 12 (14) săptămâni se face rapel la vaccinul polivalent şi se imunizează pentru rabie.
Cel mai bine mergi cu el cand are aproape 2 luni la veterinar, si il rogi sa iti faca schema exacta a vaccinurilor, ca sa stii cand te mai duci cu el. Sa iti traiasca!

| SkyCraft explică (pentru blackcat99):

Mersi. Mai poti sa-mi zici un lucru? Deci, ea ii lenesa (o scot la ora 13:00 la plimbare). Zic ca e lenesa din cauza ca sta mereu in pat, si schiauna daca nu e cineva langa ea...(stiu ca n-are legatura.laughing ) Nu se ridica pe labute uneori, adica sta mereu si sta si sta si tot asa. Cred ca e din cauza balonarii. I-am dat lapte cu sare, si probabil de aia s-o balonat.Deci, nu se prea plimba prin casa(stau la bloc, si o scot afara ca sa nu se planga ca ii plictisita sau altceva) Mai ales cand o duc in cealalta camera, se pune pe burta si ZzZzZ... Si inca ceva. E normal sa tremure, sa se tot miste cand doarme? Adica eu zic ca face nani si probabil viseaza. Felicitari la cutu tau ca o implinit 1 luna. SA iti traiasca si al tau.

6 răspunsuri:
| blackcat99 a răspuns:

Asa am zis si eu legat de catelusa mea, ca e lenesa. Adica o scoteam la plimbare, se punea in poponet si se uita la mine sa o iau in brate. Invat-o mai activa, adica o scoti la plimbare cu lesa intr-o zona mai libera, fara masini si multe persoane. Daca nu vrea sa mearga, pune-i ca un sir de bobite pentru catei, si se va duce drept inainte, dupa hrana. Apoi maresti distanta dintre bobite. De exemplu la inceput poti sa pui bobitele una dupa alta la distanta de aprox. 5 cm, apoi maresti distanta pana la 15. Dupa o saptamana, maxim doua o sa se invete cu plimbarea. E esential sa o rasplatesti dupa fiecare plimbarica. Ofera-i biscuitei speciali de la petshop sau putina carnita de pui sau vita, fiarta. O sa fie mai activa cu timpul. Si incearca sa te joci cu ea.

| SkyCraft explică (pentru blackcat99):

Am auzit de biscuiti de aceia. Cum ai spus tu sa pun bobite ca sa se plimbe, ii voi da eu bobite din mana ca sa se miste, iar apoi am sa-i dau un biscuite(cica sunt foarte buni la dresaj, de aceea am sa-i spun la mami sa ia(am 11 ani)) Bobitele care i le voi da din mana in timp ce ma misc, voi spune la picior, poate se dreseaza. Foarte mult m-ai ajutat. Din pacate nu am stiut ca pedigree e cea mai proasta mancare de catelusi... Asa mi s-a spus. Am sa-i iau alte bobite. Mersi inca a treia oara.

| blackcat99 a răspuns (pentru SkyCraft):

Cu mare placere! Daca mai ai nelamuriri sau probleme cu catelusa, imi poti trimite un mesaj si te voi ajuta cu mare placere.

| SkyCraft explică (pentru blackcat99):

Mersi mult happy Te-am adaugat la prieten mi se pare.

| canecorso a răspuns:

Uite aici informatii despre hrana la caini http://www.cane-corso.info/cane-corso-mancare/