| anonim_4396 a întrebat:

Am o gaina care nu mai sta in picioare, are o stare de somnolenta si misca putin din cap, fara motiv.
Am cautat pe internet si nu am gasit nimic exact.
Nu am un medic veterinar prin preajma, deci nu ma trimiteti la el!
DAU FUNDA

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand gainile "motaiau" bunica mea le dadea un varf de lingurita de ulei pe cioc, cu forta. Majoritatea se faceau bine.

| RAY a răspuns:

Este hranita bine? bea apa suficienta? sa stii ca si ele sunt afectate de vreme si de depresie

| Davidovski a răspuns (pentru RAY):

Da, toate au apa si mancare. Daca nu aveau trebuiau sa fie si celelalte bolnave.

| RAY a răspuns (pentru Davidovski):

Poate are doar ea boala aia, macar nu e singura, fai focul sa ii creasca sistemul imunitar, adu cocosul si ea undeva, cine stie, ti am spus si ele au stari

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai cel mai probabil este bolnava, si nu prea mai poti face multe. Singura modalitate ar fi sa ii dai fortat putina mancare pe cioc, apa (dar nu multa) si sa o lasi intr-un colt, eventual cutie, la caldura. Si sa astepti sa se faca bine.

Mai mult de atat, nu se prea poate. Se mai intampla asta, in randul gainilor. Sper sa supravietuiasca.

Numai bine!

| LPCTSTR a răspuns:

O parazitoza interna sau externa, cel mai probabil.
https://www.lumeasatului.ro/......darie.html

| TamplaruAnisoara a răspuns:

E bolnava. In urma cu multi ani si eu am avut astfel de cazuri la găini. Eu am avut ideea sa fie tăiată pentru a vedea ce are. Mama mea ma ascultat si biata găină avea fierea perforata si bila împrăștiata in corp. Oricum murea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate iarba de pe acolo nu e chair iarba ci e "iarba". Daca stii ce zic. Ai grija.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am vazut si eu probleme de genu. Chiar nu ai de unde sa stii. Pune-le niste calciu si vezi.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

In principiu din hrana e mai bine sa iei vitaminele

| blairelovesmusic a răspuns:

Mai traieste? laughing

| Davidovski a răspuns:

A murit.