| AlexHodor a întrebat:

Am o intrebare la care o sa primeasca funda cel care ma ajuta. Am o bicicleta noua si nu am mai mers de vreo 5-6 ani, de cand eram mai mic. Acum, cand incerc sa merg, nu pot sa imi tin echilibrul si de obicei cad pe partea dreapta. Si nu prea pot sa imi pun picioarele pe pedale daca nu imi tine cineva bibicleta din acelasi motiv. Nu vreau sa aud raspunsuri ca,, pune-ti roti ajutatoare" sau de genul asta. Mi-ar fi rusine sad
Nu stiu cum ati pute sa ma ajutati dar am zis sa incerc pe TPU.
Mersi oricum...winking

5 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Pai fa exact cum ai invatat cand erai mic. Ia pe cineva,mama,tata,bunic sau pe orice care poate sa te tina bine de sa,dar din spate. Tu te urci, iar ajutorul sa te tina de sa din spate. Tu pui pisioarele pe pedale si incepi sa pedalezi, tot atunci incerci sa-ti tii si echilibrul, iar in tot timpul asta ajutorul sa te sustine din spate. Te tot tine pana cand incepi sa iti ti echilibrul bine si iti da drumul cand nu te astepti. Eu asa am invatat sa merg pe bicicleta cand eram mica, mama m-a ajutat, iar eu la randul meu am invatat-o pe o prietena de-a mea(eram mai mare, iar ea de aceeasi varsta) cu aceeasi metoda.
Succes si mai multa incredere si curaj!

| viotedy a răspuns:

Pai invinge-ti frica.de aia nu tii picioarele pe pedale si te dezechilibrezi. pune pe cineva sa te tina, dar sa-ti dea drumul cand tu nu stii.

| stanly7 a răspuns:

Si se mai spune ca mersul pe bicicleta nu se uita.
Tu esti exceptia de la regula.
Incepi de la zero, invata sa-ti ti echilibrul pe bicicleta.
Nu conteaza de cate ori incerci, nu te da batut, in final vei reusi.
Si ce daca cazi o data, de doua ori...continua.
Succes.

| adishorMS a răspuns:

Ce daca ai stiut? o iei de la capat exact cum te-ai invatat prima data, desii nu cred ca ai uitat complet, regleaza-ti scaunul mai jos asa incat sa atingi cu ambele picioare pamantul de pe scaun si atunci nu mai ai nevoie de nimeni

| AlexHodor explică:

Scuze... am scris repede : bicicleta*; ati putea*