| spy99 a întrebat:

am o pereche de papagali perus si vreau sa imi cumpar si un papagal nimfa. imi puteti spune si mie daca o sa-i pun in aceiasi colivie o sa se bata intre ei?/?
dau fundita! :*

5 răspunsuri:
| AlexandruTeodor a răspuns:

Nu. nimfele nu se tin alaturi de perusi, cel mai mare o sa bata. Si in special ca nimfele vor sa traiasca pe o suprafata mare, incearca sa pui nimfele in colivia mai mare.

| spy99 explică (pentru AlexandruTeodor):

Colivia perusilor mei este mare

| hinatakaname a răspuns:

Trebuie pusi separat, fiindca cel mare va bate perusii, si de asemenea fiindca nimfele au nevoie de mai mult spatiu ca perusii. happy

Am avut si perusi si nimfe multi ani.big grin

| razvilol a răspuns:

Bre daca iti iei o nimfa trebuie automat sa iti iei colivie pentru nimfe si nu se bar eu tin 3 rase de papagali intr-o voliera si nu se bat

| StefyStef79 a răspuns:

Cel mai bine este sa pui nimfa intr-o colivie mai mare din 2motive: pentru ca daca il pui cu alte pasari in colivie nu va putea fi imblanzit deoarece daca il pui singur va crede ca tu esti prietenul lui si te va lasa sa il imblanzesti si al doilea motiv este ca nu se va simtii bine in preajma perusilor deoarece ei sunt mici si el este destul de mare