| Cricy a întrebat:

am o prietena care vrea un câine(are bani sa il întrețină) dar îi plac două rase: ciobanesc german si ciobanesc mioritic. Ea locuieste la curte deci are unde sa il țină. Voi ce rasă alegeți? Vreau argumente. Și apropo va intreb asta pentru că vreau sa îi iau cadou acel cățel. Mie imi plac ambele rase si am avut un ciobanesc mioritic si as opta spre el pentru cadou.

Răspuns Câştigător
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Http://www.zoo.ro/ciobanesc-mioritic Chestii despre ce mi-ai cerut ( oricum aceleași lucruri le spuneam si eu ) plus ca aici poti sa vezi informații si despre câinele lup.

6 răspunsuri:
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Ca proprietar de ciobanesc mioritic iti spun ca aceasta rasa are nevoie de MULTĂ mișcare si să stea liber plus ca necesită o deosebită îngrijire pentru ca ciobanescul nu are blană ca lupul. La ciobanesc o sa stai tată si o sa perii de o să-ti vina rău. Lupul ( ciob german ) e mult mai ușor de întreținut, nu necesită chiar atât de multă mișcare ca si ciobanescul mioritic plus ca pentru un începător recomand lupul cu căldură.

| Cricy explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Mulțumesc, dar ea nu este chiar o începătoare a mai avut caini dar erau de talie mica.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Cricy):

Eu cred că dacă a avut numai câini mici eu cred că e începătoare. Câinii mici nu se compară cu cei de talie medie si nici pe departe cu un ciobănesc mioritic. Eu doar mi-am spus părerea.

| Cricy explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Adevărat... Dar am zis mici pentru că majoritatea erau ca si un border collie(stiu ca e un caine de mărime medie) dar cu putin mai mici. Nu am vrut să se înțeleagă că a avut chihuahua. Și dacă pot sa va mai rog ceva... Ati putea sa imi dati informații despre alimentația si blana ciobanescului mioritic. Mulțumesc oricum. happy

| Cricy explică (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Mulțumeschappy

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Cricy):

Nu ai pentru ce happy

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Cricy):

Http://www.zoo.ro/ciobanesc-mioritic Chestii despre ce mi-ai cerut ( oricum aceleași lucruri le spuneam si eu ) plus ca aici poti sa vezi informații si despre câinele lup.