| Edvin_4034 a întrebat:

Niste detalii despre rasa pitbull si ciobanesc german va rog happy detin ambele rase si as vrea niste detelaii

2 răspunsuri:
| leonardo a răspuns:

Ptr pitbull iti recomand cu caldura sa citesti aici:
http://amstaff.ro/index.php?lang=ro
Pentru ciobanesc german:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ciob%C4%83nesc_german

PS: gasesti si despre pitbull pe wiki;)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciobănescul german este un câine activ, plin de energie, cu un temperament vioi și perfect echilibrat psihic, inteligent, ager și foarte vigilent. Este curajos, puternic și gata de luptă oricând. Are nevoie de socializare și e foarte afectuos cu stâpânul și mai ales cu copii și în general tratează cu totală indiferență ceilalți câini. Necesită relativ puțină îngrijire, periere mai ales în perioada de năpârlire. Nu necesită condiții speciale de viață, fiind rezistent la intemperii. Stăpânul trebuie să fie o persoană care să aibă timp să îl dreseze și să facă mișcare cu el zilnic.
Pitbullul este un câine foarte afectiv, adaptabil și dornic de ai face stăpânului pe plac. Este un câine curajos și perseverent. Chiar dacă a fost crescut pentru lupte cu alți câini, sunt mulți cei care afirmă că are un temperament ferm și de neclintit și nu sunt agresivi nici cu oamenii, nici cu alte animale. Totuși e posibil să fie suspicioși în privința străinilor și își protejează stăpânul. Acești câini pot fi crescuți și într-un apartament dar au nevoie de mult exercițiu fizic pentru a-și consuma energia. Preferă climatele mai călduroase. Blana lui necesită periaj regulat.