| bLaKie a întrebat:

Am o problema : Eu vreau sa imi iau un caine (nu am mai avut) si stau la bloc, iar mama spune ca nu vrea un caine, iar tata spune ca urineaza si "pute" big grin Eu vreoiam un Golden Retriever dar am auzit "povesti" ca ei se intind pe toata canapeaua, si cum stau eu la apartament straight face... Si apoi am auzit de rasa "Beagle" care sunt super frumosi.
Acum vreau sa imi spuneti cum sa ii conving sa imi ia si mie un beagle. Cel mai bun si sincer ia

Răspuns Câştigător
| Crissylici0us a răspuns:

Golden Retriever nu il poti creste in nici un caz in apartament!

Ca sa adapteazi cainele la apartament trebuie sa-l obisnuiesti sa`si faca treburile afara(sa-l scoti de 2-3 ori pe zi afara) se obisnuieste el si singur. Daca face in casa il bagi cu nasul si ii spui ca nu e voie. Ii iei un patut special pentru el si il pui acolo sa doarma si sa stea cat este pui ca dupa aceea se va obisnui acolo (daca nu vrei sa doarma cu tine in pat) iar in privinta mancarii poti sa ii dai plicuri speciale sau hrana uscata dar neaparat langa ea un bol cu apa.

Ca sa-i convingi pe parinti spune`le ca vei avea grija de el (asa va trebui sa si faci laughing ) si ca il vei dresa.

Funda big grin?

4 răspunsuri:
| Șttefania a răspuns:

Poi Beagle-ul si mie mi se pare o rasa superba dar nu este recomandat sa se tina in apartament pentru sa el latra foarte mult.Are nevoie de mult loc de alergare :
http://www.youtube.com/watch?v=BAf7lcYEXag uite aici niste sfaturi :)

| ღNameღ a răspuns:

Pai, mie ani mi-a luat sa ii conving pe ai mei, dar te sustin si iti spun secretul.Ia note mari si iti vor lua pentru ca unei colege i-am zis asta si a mers ca si la mine.Eu am un beagle si da, urineaza pe covoare dar, depinde de felul lui, adica de comportament. exista(am si eu) pampers si picaturi cu miros de urina, care de mun in locul unde vrei tu sa faca catelul nevoile.Ei bine la mine nu prea functioneaaza da, succesc oricum

| crystynel23 a răspuns:

Si eu am aceasta problema

ai puteasa faci un fel de "santaj"sa le zici ca o sa inveti mai bine, o sa faci treburide-ale casei. si fa si dupa un timp, tot amintetste-le pana ca-ti iau,,... eu asa fac big grin

| Cassandra a răspuns:

Si eu ma confrunt cu aceeasi problemabig grin

in primul rad explica. le ca ai nevoie de un prieten nou, ca vei avea grija de el si ca vei pastra curatenia dupa el.

dar, intai, trebuie sa fi sigur(a) ca esti gata sa ai aceasta responsabilitatetongue