| lordbogdan a întrebat:

, Am o problema in legatura cu apa de la pesti, se inverzeste! Si am schimbat-o acum 3 saptamani si iar a inceput sa se inverzeasca!
N-am mai pus plante sa vad daca se inverzeste iar.
Am pus doar pestii pentru ca la inceput apa era limpede, acum e tulbure si verde. Si nu am stins niciodata de acu 3 saptamani lumina la pesti.
Ce sa fac?

9 răspunsuri:
| Lovelyx3Friendly a răspuns:

3 saptamani?!?!?! trebuie sa o schimbi in fiecare saptamana. cu cat e mai des schimbata cu atat e mai bine

| LifeEndsWithADream a răspuns:

Pai asta e normal. Trebuie sa schimbi periodic apa la acvariu. Nu poate sa ramana pentru totdeauna curata si limpede. Si chiar din cauza luminii se inverste. Dar nu ai ce sa faci, nu poti sa tii pestii in intuneric. Trebuie sa schimbi apa mai des. Si pestii se simt mai bine daca sunt tinuti intr-un mediu curat si corespunzator.

| ivy a răspuns:

Iti trebuie pesti sanitari!:d...e normal ca apa sa se inverzeasca traiesc fiinte vii in ea. cumpara-ti sanitari - [negrii = cei mai utili] o sa vezi imediat schimbarea!big grin

| DraGfirE a răspuns:

Pai apa trebuie sa o schimbi mult mai des nu la 3 saptamani la 1 saptamana.

| χZαнαяєℓ a răspuns:

Bună.
Şi eu ştiu că apa trebuie schimbată la 1 săptămână. Chestia cu înverziul este normală, cum au spus şi ceilalţi. Ca şi la tine în cameră. Dacă cu faci curat este, evident, mizerie.
Baftă.

| lordbogdan explică:

Da dar am avut luni cand nu schimbasem apa deloc si era foarte curata si aveam si plante dar mici, am si sanitari.
Eu cand am schimbat apa am spalat si pietrele si acvariul am spalat tot si iar e verde.
Nu stiusad

| sebyc98 a răspuns:

Eu cand aveam pesti schimbam apa la 2 saptamani, e normal ca apa sa se inverzeasca asa se intampla si la mine, trebuie schimbata mai rar.

| AndreiMirceaaaaa a răspuns:

Vezi k trebuie sa reglezi ph.ul si mai iti trebuie niste solutii pentru intrtinere. Te ajuta foarte mult.

| AndreiMirceaaaaa a răspuns:

Trebuie sa reglezi ph.ul apei si sa continui cu niste solutii pentru intretinerea apei.Aceste solutii te ajuta foarte mult.