| Kent27 a întrebat:

Am un ciobanesc german si vreau sa-l scot la plimbare.Este vreo lege care imi pune anumite conditii sau restrictii cum ar fi o botnita sau asa ceva? Precizez ca nu am nici un act pentru caine.

Răspuns Câştigător
| Spitz10 a răspuns:

Pai bontnita, lesa(dar ptreferabil ar fi si hamuri speciale) si lesa sa nu fie lunga trebuie sa fie nu foarte departe de mana ta.si daca faci asta nu are de ce sa te intrebe de acte un politist nu?

5 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

In spatii publice orice orice proprietar este obligat sa-si tina cainele in lesa indiferent daca face parte dintr-o rasa cu potential agresiv sau este de talie mica.
Cei care apar in ordonanta de detinere a cainilor cu potential din articolul 1 si 2 sunt obligati ca, cainii sa poarte di botnita(asta este obligatoriu si la alti caini care sunt agresivi si nu fac parte din vreo rasa trecuta in art 1 si 2).
Dupa parerea mea, ciobanescul nu este trecut in cele doua articole asa ca daca nu e agresiv poti sa-i pui decat lesa, dar daca este agresiv obligatoriu botnita.

| westie21 a răspuns:

Legea spune ca daca nu ai peste 18 ani, nu ai voie sa umbli prin locuri publice cu animale de talie mare, periculoase. iar ciobanescul german este trecut pe lista cainilor periculosi. Asta este cea mai importanta lege pe care ar trebui sa o stii. De asemenea, nu ai voie sa umbli fara botnita nici pe strada, cu atat mai putin in autobuze. or sa te opreasca jandarmii si te vor lua la intrebari. nu vreau sa te sperii, dar eu am patit`o deja.

| Ionel_Jgv_1995 a răspuns (pentru westie21):

In Monitorul Oficial nr. 146 din 27 februarie 2014 a fost republicata O.U.G. nr. 55/2002 privind regimul de detinere al cainilor periculosi sau agresivi.

In cadrul acestui act normative se arata:
Art. 1 Prin caini periculosi se intelege cainii apartinand urmatoarelor rase, grupate in doua categorii, dupa cum urmeaza:
a) Categoria I: Cainii de lupta si de atac, asimilati prin caracterele morfologice cu caini de tipul Pit Bull, Boerbull, Bandog si metisii lor;
b) Categoria a II-a: cainii din rasele American Staffordshire Terrier, Tosa, Rottweiller, Dog Argentinian, Mastino Napolitano, Fila Brazileiro, Mastiff, Ciobanesc Caucazian, Cane Corso si metisii lor.
NU ESTE OBLIGATORIU CA TOATE ANIMALELE DE COMPANIE SA POARTE BOTNITE, decat cele mentionate la Art 1 lit a) si b).
Bull Terrier, Ciobănesc German, Doberman, Boxer, Bull Dog nu au nevoie de înregistrare la poliție și nici să mearga cu botniță la bot.

Acum imi explici si mie unde este scris lucrul ca citez " iar ciobanescul german este trecut pe lista cainilor periculosi."?

| biliana a răspuns:

Din cate stiu eu nu. Un coleg de-al meu are si el un astfel de caine dar nu ii cere nimeni sai puna botnita sau ceva de genul doar trebuie sa-l poti stapani bine pentru ca un astfel de caine produce imediat frica, a si trebuie sa ai o punga cu tine in caz ca-si face nevoile pe unde nu trebuie.

| Ionel_Jgv_1995 a răspuns:

In Monitorul Oficial nr. 146 din 27 februarie 2014 a fost republicata O.U.G. nr. 55/2002 privind regimul de detinere al cainilor periculosi sau agresivi.

In cadrul acestui act normative se arata:
Art. 1 Prin caini periculosi se intelege cainii apartinand urmatoarelor rase, grupate in doua categorii, dupa cum urmeaza:
a) Categoria I: Cainii de lupta si de atac, asimilati prin caracterele morfologice cu caini de tipul Pit Bull, Boerbull, Bandog si metisii lor;
b) Categoria a II-a: cainii din rasele American Staffordshire Terrier, Tosa, Rottweiller, Dog Argentinian, Mastino Napolitano, Fila Brazileiro, Mastiff, Ciobanesc Caucazian, Cane Corso si metisii lor.
NU ESTE OBLIGATORIU CA TOATE ANIMALELE DE COMPANIE SA POARTE BOTNITE, decat cele mentionate la Art 1 lit a) si b).
Bull Terrier, Ciobănesc German, Doberman, Boxer, Bull Dog nu au nevoie de înregistrare la poliție și nici să mearga cu botniță la bot.