| GaByScream a întrebat:

Am un perus cumparat acum arpoxinativ 2 luni si vreau sa-l imblanzesc deoarece cand ii dau drumul din colivie, zboara ce zboara si se pune intr-un loc si numai acolo sta pana i se face foame.As vrea sa-mi spuneti o metoda de a-l imblanzi dar fara sa-i tai aripile deoarece mai rau se chinuie. Va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| T7uk a răspuns:

Vorbeste mult cu el, stai mult cu el, dai sa manance din mana ta si il imblanzesti sigur.E fata sau baiat? Fiindca fetele sunt mai greu de imblanzit.Cu baieti e usor de tot.

2 răspunsuri:
| GaByScream explică:

Este baiat.Dar este foarte salbatic. Daca ma apropii de el zboara sad da mersi de raspunswinking

| Sophyo1 a răspuns:

Buna! Eu iti sugerez sa nu-i tai aripile. Acest proces mi se pare foarte prost din punctul meu de vedere pentru animale.Eu mi-am dresat papagalul atunci cand ii era foame. Daca ai un balcon care nu este foarte mare este bine ca acolo sa faci multe exercitii cu el.Cum veneam de la serviciu seara, am observat ca ii era foarte foame pentru ca dimineata uitasem sa-i pun mancare. Atunci, l-am scos din colivie, si ne mai avand putere atat de mare sa zboare foarte sus, am inceput sa-l hranesc din palma si sa-i dau cate un bob de mei si din mana.Mi s-a parut destul de flamand. Apoi inainte sa termine toata masa, l-am pus in colivie si l-am hranit si acolo si l-am pus sa stea pe deget.Din nou l-am scos si l-am tinut pe deget si l-am hranit.Cand a terminat am reusit cu incetul sa-l mangai cu degetul la urechiuse.Si atunci,,...a simtit ca am grija de el.Am executat aceste miscari zilnic, pana cand s-a adaptat, dupa care a urmat dresajul si scamatoriile pe care le-am facut cu el.Am o propunere pe care am folosit-o, cand ii dai drumul, lasa-l sa zboare cat vrea, apoi cand vrei sa coboare, i-a un bat ceva, du-l incet spre el si spune-i jos la colivie. Trebuie sa fie colivia prin preajma, sa fie asezata mai sus ca sa o vada. Apoi fa aceste exercitii zilnic si va invata. Eu l-am dresat cand avea un an.Pentru mai multe info contacteaza-ma aici: ad.dogs@yahoo.com