| DariaFlyFly a întrebat:

Cum imblanzesc un perus sa fie prietenos, sa se urce pe umar? Va rog pas cu pas. Funda. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Izaaaaq a răspuns:

Il scoti din cusca, il lasi sa zboare pana va cunoaste coltisoarele camerei. Trebuie sa-i vorbesti si sa nu il sperii.
Poti sa cauti pe net mai multe detalii! Bafta!

5 răspunsuri:
| zapalicii a răspuns:

Mergi cu el la circ. si iti explic aialaughing

| Zurl0 a răspuns:

Un sfat bun de la mine e sa il lasi sa se simta foarte bine adica sa ii oferi multe.Ex:Jucarii in cusca sau sa ii dai drumu prin casa vreo 20 min sau cat consideri tu.In al doilea rand e sa il atingi des adica sa il mangai. Daca faci asta e se va obisnui cu tine, stiind ca nu vrei sa ii faci rau cand intinzi mana spre el.La inceput e greu sa il atingi deoarece el este foarte speriat.Cam atat poti sa faci ca sa il imblanzesti.Cei mai funny perusi imblanziti care i-am avut laughing unu bea ceai din cana mea altu ii ciugulea pe umar cercei lui mama laughing.Un sfat cand iti cumperi papagal tot de la me e sa fie si un pic batran deoarece cei batrani se domesticesc adica se imblanzesc foarte repede.winking

| AlexandraGirl48 a răspuns:

Deci...al meu l-am imblanzit asa:
1.Introduci mana in colivie si o apropii si o departezi usor de el.Ai grija, sa nu se sperie si sa se loveasca.
2.Incerci sa il mangai pe unu din picioruse.
3.Vezi daca poti sa il scoti fara sa il sperii.
4.(In caz ca ciupeste), mangaie-l usor sub cioc(eu asa l-am facut sa nu mai ciupeasca).
5.Lasa-l liber, sa se obisnuiasca cu camera ta.
6.In fiecare zi fa acelasi lucru (pasii 1, 2, 3,4).
Eu asa l-am obisnuit pe al meu... sper sa iti reuseasca si tie:*.
pa!

| AlexandraGirl48 a răspuns:

1.introduci mana in cusca, si il mangai pe picior;
2.incerci sa il scoti;
3.in caz ca ciupeste, il mangai sub cioc;
4.incearca sa il faci sa aiba incredere in tine.
Mie mi-a reusit.Succes!

| gabitzagabriela6539 a răspuns:

Nu il scoate cu forta din cusca si incearca sa-l mangai pe burta...o sa se obisnuieasca cu tine.