| SporeBox a întrebat:

Ce parere aveti de mountain bike-uri? Vara viitoare vreau sa imi iau o bicicleta si m-am gandit la mountain bike. Este buna si pentru cartier? Eu sunt dintr-o zona unde nu este asfalt si nu stiu cand o sa asfalteze asa ca m-as orienta catre o bicicleta offroad. Poate urca si pantele mai abrupte? Eu de obicei ma plimb cu niste prieteni printr-o zona unde e o panta destul de abrupta si nu pot merge nicaieri daca nu o urc. As urca usor cu un mountain bike? Si sunt si mai mici? Nu as vrea o bicicleta prea mare pentru ca nu pot sa ma urc pe ele si ma intreb daca sunt si mai mici. Adica in sensul de 10-15 cm mai mici decat inaltimea bicicletelor mari cu care de obicei merg adultii.

4 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Eu mi-am luat asa un MTB cu roti pe 27 care e super ok si pe asfalt si pe zone ne asfaltate. Reglezi şaua ca sa ajungi.

| Alexandrionelu a răspuns:

Da, mountain bike pare cea mai buna decizie pentru tine.
Ca să urci mai ușor, Ia-ți una cu cât mai multe viteze. Recomandat minim 21.
Încearcă sa te sui pe una cu roti de 26 și scaunul la minim, pentru ca s-ar putea sa îți fie bună. Asa nu va trebui sa o schimbi când mai crești.
Have fun!

| SporeBox explică (pentru Alexandrionelu):

Multumesc!

| NLS a răspuns (pentru SporeBox):

Mergi la un magazin sportiv, chiar si FirstBike daca ai in zona, si fa un test.
Firmele de MTB folosesc 2 variante diferite pentru a cataloga marimile.
Varianta mai buna e acolo unde ti se da marimea (inaltimea) cadrului in mm, si marimea rotii in inch.

Cealalta varianta e ca la incaltaminte: L, M... si nu e atat de reprezentativa.

Recomand prima varianta, stii exact cum sa combini cele doua valori folosind tabelul urmator.

Exemplu pentru inaltime de 170cm:
poti lua cadru de 38 si roti de 27, 5
sau cadru de 41-42 si roti de 26.

Daca ai intre 150-160cm ---> roti de 26 si cadrul il alegi dupa ce testezi.

Inaltime: 150 - 160 cm
Inaltime cadru: 33-36 cm
Diametru roata: 26 Zoll

Inaltime: 160 - 170 cm
Inaltime cadru: 38-43 cm
Diametru roata:: 26 sau 27.5 Zoll

Inaltime: 170 - 180 cm
Inaltime cadru: 43-47 cm
Diametru roata: 26, 27.5 sau 29 Zoll

Inaltime: 180 - 190 cm
Inaltime cadru: 47-52 cm
Diametru roata: 26, 27.5 sau 29 Zoll

Inaltime: peste 190 cm
Inaltime cadru: de la 51 cm
Diametru roata: 27.5 sau 29 Zoll