| AlexandraBella a întrebat:

As vrea sa mi iau un caine, dar nu stiu ce rasa. Vreau un caine rezistent la frig doarece va sta in curte. Vreau sa fie un pic de paza, dar sa nu aiba potential agresiv.

Ps: Sunt Fata si sunt la primul caine

Ps: Nu mi recomandati Malinois Pentru ca nu mi plac. Nu mi plac, doarece m-a muscat unul.

Funda!

4 răspunsuri:
| Aurora99 a răspuns:

"Sunt fata si sunt la primul caine". Crezi ca daca o faci prima data cu un caine, o sa fie bine? Ia-ti un barbat, tot ras sa fie.

| Victoras19207 a răspuns:

Rottweiler. este caine de paza nu o sa muste dor daca incerci sa furi si sa fugi de el.

| Rocsid a răspuns (pentru Victoras19207):

Rottweilleri nu trebuie sa isi muste stapanul sau sa incerce sa maraie. Daca al tau sare sa muste inseamna ca nu prea e ok si iti recomand sa il duci la niste ore de dresaj.E pacat sa nu ii fructifici pontentialul la un catel asa destept si sa il lasi sa te domine. Sper sa nu te superi ca si alti utilizatori cand le este oferit un simplu sfat!

| Rocsid a răspuns (pentru Victoras19207):

Primul meu catel a fost un ciobanesc german.Sunt catei muult mai calmi ca si mallinois si foooarte posesivi.Acum am alt ciobanesc german care doarme cu mine in pat, ma apara de insecte, mi-a batut umbra si i-a luat locul, ma ajuta la curatenie(imi aduce matura, farasul si imi scoate hainele din masina de spalat si le scutura cum stie el mai bine).
Sunt catei rezistenti la frig( un tarc cu podea de lemn si o cusca izolata cu o patura si e lux pentru ei iarna) dar la cat de ticalosi sunt sigur o sa ajunga in patlaughing
Toti ciobanesti pe care i-am avut daca era cineva in afara curtii il latra si daca vedea ca intru cu omul respectiv in curte nu ii facea nimic.
Eu m-am ocupat de el si la primul marait l-am batut( i-am dat doua palme peste bot sa stie cine e alfa) ..de atunci e umbra si cel mai bun prieten al meu.
Poti sa ceri pareri pe grupuri de ciobanesti pe Facebook si o sa vezi ce zic si alti crescatori.
Personal eu nu recomand :ciobanesc romanesc, de asia centrala sau catei de stana pentru ca nu sunt foarte inteligenti si nu sunt ok pentru primul caine.
Alte rase sunt ciobanesc de berna(nu prea stie ei ce e aia paza), Dog german(trebuie neaparat sa doarma in casa la caldura), doberman(dormit in casa), schnautzer urias(agresivi si cu muscatura puternica)golden retriever sau labrador( se joaca cu hotii) etc.
Daca mai vrei detalii poti sa imi scrii un mesaj!
Sa te documentezi bine inainte sa iti iei un catel si sa fie potrivit personalitatii si stilului tau de viata