| SSScr a întrebat:

Salut, vreau sa imi iau un caine la curte. Ma intereseaza sa nu fie pretentios, gen sa manance orice fara sa se imbolanveasca, sa aiba si putin abilitati de paza si sa fie foarte loial. Ce rasa imi recomandati?

6 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

《sa manance orice fara sa se imbolanveasca》îți recomand un extraterestru.
Nu înseamnă că rasa X poate manca boabe și se îmbolnăvește dacă ii dai mâncare gătită saYahoo rasa Y accepta numai mâncare gătită și nu boabe. Organismul uni câine poate respinge anumite mâncăruri fie ca e de rasa sau nu. Ca la oameni știi. Ionescu poate manca cartofi fără sa aibă probleme, dar Popescu nu.

Răspuns utilizator avertizat
| MaryMaria333 a răspuns:

Noi avem unul ciobanesc si nu avem probleme cu el. DA mananca orice e simtitor
are vreo 10 ani......Atata doar ca ii e frica de galagia de artificii sau tunete? dar daca ai curte cu flori nu iti recomand sa iti iei caine de asta mare?
Important e si modul cum il inveti de mic. Daca il inveti sa manance doar un anumit soi de mancare(de exemplu boabe) el se va invata doar cu alea deci e mai bine sa il inveti sa mance de toate nu numai alea. Inca cv: sa nu il harai ca daca il enervezi el va ajunge un caine periculos de nici cu slujbe sa nu il mai poti imblanzi( asa ca si rasa umana)
Succes!

| lorena66 a răspuns:

Iti recomand sa-ti iei un ciobanesc german. Sunt destepti si mult mai loiali decat cainii haski. Am avut un haski acum cativa ani. Adormise la poarta un betiv si in loc sa-l latre il lingea. De asemenea, vad cainii ciobanesc germani ca fiind mult mai solizi si puternici. Daca te temi de faza cu hranitul, te rog sa te gandesti ca ai mei isi mananca excrementele, deci va putea manca orice. Daca nu, poti sa te uiti printr-un adapost de animale.

| RaAlexandra a răspuns:

Ti-as recomanda sa mergi la un padoc, sunt atatea suflete care așteaptă si cu siguranta vei gasi si de rasa

| stancuprint a răspuns:

Salut, abilitatile de pza depind si de tine nu doar de el. Daca sti sa al dresezi sau sa al inveti sa aiba un comportament de paza este ok. In general un lup este foarte ok la curte, dar ideal ar fi sa al ti pe bobite mancare speciala pentru el si ceva gatit foarte putin.