| JockerStoica a întrebat:

Cum pot sa imi conving mama sa imi cumpere un Caine din rasa amstaff? Ea la inceput a fost de acord pentru ca ia-m promis ca daca o sa imi cumpere o sa am eu grija de el.
Dar acum nici nu mai vrea sa auda de asa ceva, spune ca se face prea mare dar mie nu mise pare mare si mai zice si ca o sa manance mult.
Cum o pot convinge sa imi ia?
FUNDA!

8 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Ce-i drept câinii din rasa Amstaff trebuie hrăniți destul de bine, mai ales în perioada de creștere, 3-4 mese pe zi în primele 6 luni de viață, doar că nu trebuie să se ajungă la exces. Câinii ăștia sunt foarte pofticioși dar cât timp tu respecți un program de hrănire nu o să fie probleme cu hrana. În plus hrana uscată de animale (cu cât iei un sac mai mare de mâncare o să fie mai avantajos, ce-i drept cu cât punga e mai mică cu atât ai impresia că mâncarea e mai scumpă, dar eu mereu iau un sac de 5 kg și e foarte avantajos). Pe la 12 luni îl treci pe mâncare de adulți și porțiile o să scadă (Amstaff are nevoie de mai mult mâncare când este în creștere ca să-și dezvolte masa musculară specifică speciei), asta dacă nu o să facă mult efort. Ideea e să ști să-l hrănești pe măsura efortului.
Mama ta trebuie să vadă că te-ai interesat, ea ți-a dat argumentele pentru care să nu ți-l iei iar tu ar trebui să vii cu argumente contra. Explică-i cum stă cu mâncarea, interesează-te de prețul unui sac de mâncare de câini în orașul tău (variază foarte mult, găsești de la 30 de lei la 100 și ceva de lei.), uită-te pe spatele sacului și o să vezi acolo porția recomandată pentru mărimea câinelui și calculezi cam cât ți-ar ajunge și așa îi demonstrezi că sumele nu sunt mari. Dacă chiar îți dorești mult ai putea să calculezi cam cât ar costa mâncarea pe o zi și să o orgi să scadă banii ăia din banii tăi de buzunar.(probabil 2-3 lei).
Cât despre mărime e un câine mediu, ai putea să-i arăți poze sau filmări în care să se afle pe lângă un om sau alt câine ca să-și dea seama și mama ta exact de mărime.
Tot ce contează e să-i arăți că te-ai interesat foarte atent (și chiar să o faci) și chiar că ești dispus/ă să faci sacrificii pentru câinele care ți-l dorești.

Dacă ți-am fost de ajutor și iubești câinii sau mai ai alte întrebări pentru mine ai putea să-mi vizitezi pagina de facebook, și dacă-ți place te aștept cu un like:
www.facebook.com/Yodapuffy?fref=ts

| maria89nic a răspuns:

La fel eram si eu, voiam un caine si mama nu.nu merge cu insistatul, ca nu se razgandeste.eu iti zic sa-ti iei un porc de guineea happy

| AlinnJe a răspuns:

Pai ia si tu niste 10 la scoala, fa-i pe plac mergi la magazin pentru ea si dupa o rogi si ii spui "haide mai, i-am si mie un caine o sa fiu cuminte cum am fost si pana acum.Promit ca o sa-l ingrijesc serioss" si poate ai o sansa.
bafta si daca te-am ajutat da funda big grin

| ჯpLaNe a răspuns:

Arata-i asta si ceea ce a zis FucktheSystem:
Amstaff-Staffordshire Terrier:
Rasa Amstaff a fost conceputa din fostii caini de lupta, si prin urmare manifesta un caracter agresiv fiind caini cu un temperament aparte mai ales fata de cainii din jur.

Origini la Amstaff:
Amstaful e inrudit cu Bull Terrierul, ambele rase au rezultat in urma imperecherii Bulldogului cu Terrierul Alb Cafeniu. In cazul Bull Terierului capul a suferit deformari puternice. Capul Staffului imprumuta din caracteristicile cainilor de tip mastiff. Rasa a fost recunoscuta in anul 1935.

Infatisare la Amstaff:
Caini din aceasta rasa au blana fina si constitutie robusta cu un piept lat si membre puternice si drepte. Capul este patratos masiv cu un stop scurt si maxilare foarte puternice. Forta acestor caini poate fi observata in membrele posterioare.

Personalitate la Amstaff:
Stafful este un caine puternic inteligent si tenace.Este un caine prietenos cu membrii familiei dar poate fi deosebit de agresiv cu alti caini.

Sanatatea si ingrijirea la Amstaff:
Poate fi afectat rar de cataracta, care pote fi ereditara. Blana se intretine usor deoarece este scurta si nu necesita periaj. Trebuie avut grija la cainii cu blana de culoare alba sa nu se expuna o perioada indelungata la razele solare deoarece pot face cancer de piele.In conditiile in care se urmareste reducerea agresivitati si nu se doreste folosirea masculilor la monta se recomanda castarea lor.

Indatoririle stapanului:
Stapanul trebuie sa se asigure ca are controlul cainelui atunci cand il scoate afara. Daca Amstaff-ul ar ataca un caine sansele acelui caine de a scapa nevatamat ar fi egale cu zero si de aceea va recomandam sa-i puneti botnita si sa evitati locurile foarte populate. Deoarece este un caine foarte musculos trebuie avut grija cu alimentatia deoarece se poate ingrasa peste masura.

Caracteristici:

Cap:scurt, lat, cu pometi mari, stop proieminent si bot puternic.

Ochi:rotunzi, de marime medie

Piept:proieminent si musculos

Coada: atasata si purtata jos. de marime medie

Muscatura este in foarfeca

Inaltimea la greaban 35, 5-40, 5cm

Greutate: masculii: 12.5-20kg
femelele:11-16kg

Durata de viata: 11-13 ani

Culoare:alb, cafeniu, caramiziu, negru, sau albastrui, toate combinatiile cu sau fara alb.
Iubeste miscare si ii place sa se joace.

| ჯpLaNe a răspuns:

Uita-te pe raspunsul meu dar cel mai important daca iti iei amstaff trebuie sa aiba nasul NEGRU daca il are rosu NU este amstaff PUR.
Nasul poate fi ne conturat si langa roz dar pe el nu. Nasul trebuie sa fie in intregime negru.

| Mona2012 a răspuns:

Daca aveti stati la casa si aveti curte mare, este un avantaj, deci arata si tu partile bune. Fai si tu pe plac. Inceraca sa fi mai responsabil/a.

| Săriceeluu a răspuns:

Păi,nu știu,dacă se face mare, iar tu stai la apartament, nu e indicat să îți cumperi un câine care se face mare, însă dacă ai promis că ai grjă de el, înseamnă că ceva o ține rezervată. Vorbește cu ea. Succes

| ellielina27 a răspuns:

Promite-i inca o data ca o sa ai tu grija de el. Arata-i cat de responsabil esti si ca poti avea grija de el. Plus, ii poti spune ca e jucaus, un bun prieten si ca nu trebuie sa manance mult doar pentru ca este mare... Daca nu merge, le poti promite ca o sa inveti mai bine sau ca daca nu o sa ai grija de el, il poti duce la tara, la bunici. Sper ca raspunsul meu te-a ajutat, macar putin big grin