| MihaiAndronescu123 a întrebat:

Salut TPUbig grin! Marti ori sa imi iau un caine are 1 luna jumate nu stiu rasa, femeia care mi-l da a zis ca ea ii dadea sa manance mancare gatita si resturi eu vreau sa am mai multa grija de el merge sa ii dau lapte, si ce alt ceva sa ii dau? Nu ma pricep la caini, habar n-am daca i-au crescut dintii sau nulaughing.

1 răspuns:
| Anduta_1569 a răspuns:

I-au crescut dintii, insa pana la 4 luni te va "roade" cu coltisorii ascutiti.Pe la 4 luni dintii se vor schimba, nu vor mai fi atat de ascutiti di durerorilaughing.
Daca vrei sa ai mai multa grija de catel, in rpimul rand ar trebui sa-lmai lasi la mama lui. Timpul in care sta cu mama si fratii sai este foarte important pentru un caine.In acea perioada a "copilariei" puii de caine invata comportamentul specific cainilor, in acelasi timp, puii isi stabilesc o ierarhie, fiecare avand locul sau in aceasta ierarhie(haita). Cand cateii au in jur de 10saptamani de la nasterea, iar mama mai are foarte putini din acei hormoni care o faceau sa aiba grija de pui, puii sunt gata sa fie adoptati de catre o alta "haita"(adica o noua familie). Aceasta perioada este mai favorabila adoptarioi pentru ca puiul invata mai repede, este mai curios si mai atent la ceea ce se intampla.Atentie! Perioadele critice ca si prima frica sau a doua perioada a fricii trebuiesc tratate cu atentie, astfel incat, in acele momentul in care daca se va intampla un eveniment neplacut in viata puiului, acesta va ramane cu traume.Deci,trebuie sa eviti sa-l bati sau sa fii dur, sa-l expui in fata unui caine agresiv, etc.
Despre mancarica..sa sti ca laptele nu e indicat pentru ca il strica la burtica(poate face diaree).Nu-ti doresti asta,nu? Ii poti da carne de pui fiarta(sa nu-i dai oase de pui-se despica in aschii micute iar urmarile pot fi fatale),de vita,oase de ros de vita(eu le dau crude),orez fiert cu legume si carnita,branza de vaca dulce(nu multa),paste fainoase cu branzica.S nu bagi condimente in mancare! Dulciuri sa nu-i dai, nici alcool, nici cafea, nici suc, nici bere(chiar daca e fara alcool). Trebuie sa aiba apa la discretie.
Referiotor la hrana comerciala...eu folosesc doar pentru recompensarea in dresaj. Daca vre opta pentru aceasta mancare trebuie sa ai mare grija la marca.Marcile de calitate nu costa 3 lei, ca cele economice.Marci de calitate:Royal Canin,Hill's, Acana, Chudleys, Dog Chow, Taste of the Wild(pentru caini de munca..nu cred ca e cazul la tine), si mai sunt multe altele.SAfatul meu este sa nu-l "otravesti" cu Pedigree, Friskies, ARO(cea mai proasta si mai nenorocita mancare care exista pentru animale). Daca nu ai destui bani si vei alege mancarea exonomic te sfatuiesc sa ii dai mai bine carne(gaturi si spinari de pui) care costa n jur de 3-3, 5 lei kg.Eu am optat pentru carne, tu acum faci cum vrei.