| AmericanCookie a întrebat:

Ieri am achizitionat o veverita siberiana femela de 3 luni dar se comporta ciudat, sta doar in casuta ei si doarme.Nu vrea sa iasa deloc, e cumintica si sta la mangaiat, asta nu e o problema dar nu inteleg de ce doarme asa de mult. Voi ce credeti, oare e bolnava?

Răspuns Câştigător
| ioana_6413 a răspuns:

Poate face aşa pentru că nu e învăţată cu tine, dacă zici că ai luat-o ieri...

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Cjay a răspuns:

Ii place sa doarma ca ursulaughing
App nu cred ca este bolnava
Doar adormita

| JasonVoorheesTavi12 a răspuns:

Ele sunt mai incete in anotimpurile friguroase. In natura Hiberneaza. Se pot dresa. Eu am doua, baiat si fata. Fata, Printesa, stie o multime de lucruri. Numele ei, Ika, da labuta, pupa, sta minute in sir s-o mangai, se plimba prin casa si ascunde seminte, se culca intr-un dulap pe niste prosoape, dar avem grija s- o punem in cusca, avem grija la usi sa nu o lovim. baiatul este cuminte dar daca iese se ascunde. Dorm in casute separate si le dau batiste taiate mic sa se invelesca fiindca sunt friguroase. Ne cunosc si pe baiatul meu fata, Ika chiar il iubeste. Numai pe el il accepta sa o mangaie. Se culca in mana lui. Pe mine ma cunoaste baiatul si e caraghios fiindca ma cunoaste dupa niste ochelari pe care ii port la televizor si daca ma vede fara ei e nesigura. Au si mirosul dezvoltat. Pe cine nu cunosc il zgarie.Paca sunt copii. Mai racesc dar le dau cu pipeta antibiotic sau merg la doctoe. Am fost de 2 ori la mare cu ei in ani diferiti si au devenit foarte sanatosi de la aerosoli. pRIMUL SIMPTOM CAND SE IMBOLNAVEAU STRANUTAU. oFERA IUBIRE SI AU O BLANITA STRALUCITORE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bolanva ele hiberneaza iarna eu nu iti pot spune sigur da cel mai mine ar fi sa o duci la un veterinar sa intrebi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine doreste sa achizitioneze o veverita siberiana ma poate contacta la nr : 0760. 503. 533

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da asa am crezut si eu ca e normal. dar uite c mi s-a intamplat...Am achizitionat cu o luna in urma o veverita siberiana de la o persoana din Bucuresti desi eu sunt dintr-un alt oras. Dupa o saptamana au inceput sa i se umfle scroturile desi mi s-a spus ca este puiut era mascul in toata firea, unul din scroturi i-a pocnit, a fost operat chiar in seara respectiva( desi NU exista niciun cabinet veterinar care sa confirme faptul ca a mai ingrijit asa animalut pana acum, si vorbind in aceeasi perioada cu un medic veterinar din Bucuresti de la un spital renumit de animale imi spune ca el nu trateaza veverite siberiene doar canadiene ceea ce a fost mai mult decat penibil pentru ca sunt una si ACEEASi rasa). Dupa operatie veverita mea s-a vindecat, a luat antibiotice 5 zile, nu i-au facut anestezzie pentru ca nu avea cum sa o suporte fiind atat de mica, apoi o zi mai tarziu dupa ce a terminat cu antibioticile, manca si era vioaie, a cazut deodata din picioruse, mergea pe o parte, o manuta nu a mai folosit`o ca sa manance. Atunci m-am intors disperata la medic, 5 zile i-a facut complex de vitamine B, veve si-a revenit, era chiar vioi, insa penisul i s-a umflat, era rosu. Medicul a spus ca ii trebuie timp de refacere. Cateva zile mai tarziu a murit. Pentru mine e o experienta groaznica, dar eu sper sa va fie de folos pentru ca eu la randul meu nu am avut pe cine sa intreb, unde sa ma duc, nimeni nu vroia sa o trateze, nimeni nu le cunoaste.toti traiesc asa in nepasare, numai pisici si caini vindeca! CONCLUZIILE: NU faceti aceeasi prostie ca mine sa va luati veverita din alt oras pentru ca oamenii sunt capabili sa minta pana in panzele albe pentru bani, in petshopuri sunt extrem de stresate si una singura gasisem in oras care era deja bolnava, nu va chinuiti si voi si animalutele degeaba pentru ca oricum in final nimanui nu`i pasa si nici raspunsuri nu gasiti oricat v-ati stradui.

| PopaVe a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti te rog sa imi comunici la ce spital ai fost? Al si eu probleme cu a vea si nu gasesc un spital bun. Multumes!

| Rares95 a răspuns:

Veveritele siberiene sunt animale sociabile si in habitatul lor natural traiesc in grupuri, motiv pentru care, in captivitate, ele nu trebuiesc tinute singure in cusca. Ideal este sa formam perechi sau grupuri de femele sau perechi sau grupuri de masculi. Masculii si femelele trebuiesc tinuti in custi separate pentru a putea evita gestatiile repetate. Veveritele siberiene ating maturitatea sexuala la varsta de 8-11 luni. Gestatia la veveritele siberiene dureaza 35-42 de zile, iar puii cantaresc la nastere numai 3g.

Ai nevoie si de un mascul pentru ca se simte singura.In acesz caz va muristraight face

| Rares95 a răspuns:

Raspunsul meu nu l-ai citit? ce mai raspuns ti-a dat si u l-i declarat castigator...este o prostie ce a spus, ele se adapteaza usor doar ca au nevoie de "cineva" care sa ii tina de urat, se comporta ca papagalii, poti incerca sa pui o oglinda in cusca eiwinking

| SarcasticLady a răspuns:

Nu e bolnava veveritelor siberiene le place sa doarma ele sunt active dimineata si seara

| Mayastoasa a răspuns:

Salut! Stai linistit, se comporta asa fiindca nu este obisnuita inca cu mirosul casei tale! Nu e bolnava! Si este de preferat ca dupa 2-3 saptamani sa fie scoasa prima data din cusca! Bafta si sa-ti traiasca veverita!