| 00JHPbuckshot a întrebat:

m-am gandit sa-mi cumpar un sobolan ca animal de companie si as vrea sa stiu daca cineva cunoaste o crescatorie sau un pet shop de unde se pot cumpara sobolani. Rasa cea mai raspandita este Rattus Norvegicus, insa nu am gasit deloc crescatorii pe internet. Multumesc anticipat si sper sa nu aveti prejudecati in privinta sobolanilor.

Răspuns Câştigător
| Snowa a răspuns:

Nu baga in seama comentariile rautacioase, in Romania daca ti un iepure in casa esti vazut ca un nebun.
Incearca sa cauti pe Olx si site-uri de genul asta. Daca nu gasesti nici aici iti recomand sa cauti un crescator de serpi, s-ar putea sa isi hraneasca serpi cu sobolani vii.
Daca nici acolo nu gasesti mergi la niste petshop-uri mai cunoscute si intreaba.
Sper ca te-am ajutat.

31 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu ai gasit crescatorii de sobolani pe net?!? Pe bune?
Vezi ca nu e asa de simplu cu animalele de companie. Nu e indicat sa treci asa, direct la rozatoare. Eu as sugera sa incepi de jos, ia-ti prima data niste purici si niste paduchi, sa vezi intai cum te descurci.

| BlackRose03 a răspuns (pentru regis):

Comentariul acesta iti denota inteligenta care din pacate este egala cu 0. Sobolanii sunt foarte inteligenti si sociabili si sunt animale minunate. Nu ne referim la cei de pe strada care poarta boli, ci la cei crescuti in captivitate.

| regis a răspuns (pentru BlackRose03):

Deh, nu putem sa fim toti inteligenti... Dar daca tu evaluezi inteligenta mea bazandu-te pe un comentariu de pe TPU, nu ma mir ca admiri inteligenta sobolanilor. Apropo, cu simtul umorului cum stau?

| BlackRose03 a răspuns (pentru regis):

"Deh, nu putem sa fim toti inteligenti..."

Din pacate sad

"Dar daca tu evaluezi inteligenta mea bazandu-te pe un comentariu de pe TPU, nu ma mir ca admiri inteligenta sobolanilor."

Acel comentariu reprezinta o insulta la adresa deciziei utilizatorului fara o baza solida. Denota ca te orientezi dupa reputatia pe care sobolanii o au si faci comentarii sarcastice bazat pe nimic. Pot sa iti judec inteligenta dupa un comentariu pe aceasta platforma in functie de gravitatea acestuia. Si acel comentariu este o dovada a ignorantei tale. Oamenii inteligenti tin pentru ei pana isi fac research-ul pe un anumit subiect si abia dupa isi impartasesc opinia. Din moment ce ai ramas cu aceeasi opinie nefondata pot sa iti judec inteligenta, dar si cunostintele in acest domeniu. Comentariu aparent neinsemnat sau nu.
Ah, si sobolanii au o inteligenta la acelasi nivel cu cea a cainilor sau peste ceea ce este impresionant data fiind statura. Deci gresesti si aici. Oamenii inteligenti sunt capabili sa recunoasca si sa admire abilitatile unei specii, inclusiv inteligenta. Aparent duci lipsa si aici.winking

| regis a răspuns (pentru BlackRose03):

De ce tii sa ma convingi de veridicitatea unor afirmatii pe care nu le-am contrazis sau infirmat? E o alta dovada de inteligență?
Iar daca un comentariu sarcastic al meu reprezintă o insultă la adresa utilizatorului, comentariile tale la adresa mea ce reprezintă?

| BlackRose03 a răspuns (pentru regis):

"De ce tii sa ma convingi de veridicitatea unor afirmatii pe care nu le-am contrazis sau infirmat?"

Consider ca a-mi sustine punctul de vedere nu reprezinta o incercare de a te convinge pe tine, ci reactia oricarui individ decent cand isi exprima o opinie si se simte nevoit sa clarifice anumite aspecte.

"Iar daca un comentariu sarcastic al meu reprezintă o insultă la adresa utilizatorului, comentariile tale la adresa mea ce reprezintă?"

Aparent nu ti-ai citit propriile comentarii ca sa faci termen de comparatie. Ironic ca te iei de gravitatea comentariilor mele in acest context)))

| regis a răspuns (pentru BlackRose03):

Deci simti pur si simplu nevoia sa clarifici aspecte. Ok, dreptul tau, ce sa zic... Dar folosește-ti inteligenta, e o intrebare din 2017, cine altcineva in afara de mine crezi ca iti citește clarificarile decente?!?
Eu nu doar ca mi-am citit comentariile, chiar le-am scris. Si nu cred ca am scris despre "gravitatea comentariilor tale", ci am pus o simpla intrebare, la care vad ca ocolesti raspunsul.

| BlackRose03 a răspuns (pentru regis):

"Deci simti pur si simplu nevoia sa clarifici aspecte."

Pentru ca nu esti foarte inteligent daca iti exprimi o opinie public fara sa o sustii cu argumente? Nu stiu, zic si eu)))

"Dar folosește-ti inteligenta"

Cam ironic, nu crezi?))))

"e o intrebare din 2017, cine altcineva in afara de mine crezi ca iti citește clarificarile decente?!?"

Pai "clarificarile" ti-au fost tie adresate deci nu ma asteptam sa le citeasca altcineva. Intrebare din 2017, dar din raspunsurile anterioare reiese ca ai ramas cu aceeasi mentalitate.

"Eu nu doar ca mi-am citit comentariile, chiar le-am scris."

Le-ai scris tu si tot nu realizezi ca sunt mai jignitoare si pline de ignoranta comparativ cu ce am zis eu. Genius csz.

"ci am pus o simpla intrebare, la care vad ca ocolesti raspunsul."

Deloc

| regis a răspuns (pentru BlackRose03):

Deci nu incercai sa ma convingi, dar imi aduceai argumente mie, eu zic sa te hotărăști totusi.
Nu esti foarte inteligent daca iti exprimi opinia fara a aduce argumente? Serios? Cine a emis raționamentul asta? Dar cand aduci argumente far ca cineva s iti contrazica opinia, cat de inteligent esti?
Daca tu poti reproduce o singura jignire pe care eu ti-am adresat-o, imi scot pălăria si imi cer scuze pe prima pagina.
In schimb tu mi-ai adus destule insulte pentru o suspendare pe termen lung, dar din principiu insultele celor ca tine ma amuza, pentru ca stiu ce se ascunde in spatele lor.
Si iata ca am raspuns eu in final la intrebarea mea, consider subiectul inchis, poti palavragi de unul singur daca iti face plăcere.

| BlackRose03 a răspuns (pentru regis):

M-as obosi sa iti raspund la aceste aberatii, dar ma pun la somn. Citind asta am prins si o migrena, multumesc.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu...sobolanii miros extrem de urat!

| Snowa a răspuns (pentru Violleta2022):

Sobolanii nu miros mai deloc, mai tare miros hamsterii :/

| Violleta2022 a răspuns (pentru Snowa):

Am intrat in casa unora care cresc sobolani si nu m-am mai intors niciodata acolo! MIros ingrozitor!
Nu, nu vorbesc de hamsteri, vorbesc de sobolani!

| Snowa a răspuns (pentru Violleta2022):

Poate nu curatau cum trebuie custile, dar eu stiu ca nu miros urat, am fost si eu la un om care crestea sobolani si soareci, dar nu mirosea mai deloc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Snowa):

Poate tu nu simti mirosul, dar un om normal, simte imediat mirosul de sobolan.
Doar daca ii faci baie zilnic sobolanului, sa va mirosii, in rest, miroase ingrozitor!

Ma rog, este decizia ta ce animalut vrei, dar este ciudata alegerea unui sobolan, ca animal de companie.
Mai bine iti iei un peste, sau o testoasa.

| Snowa a răspuns (pentru Violleta2022):

Si testoasele miros destul de tare, dar in fine, fiecare om e diferit si are opiniile sale.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Snowa):

Da,ai dreptate, si testoasele miros, dar sobolanii put!

| Aria000 a răspuns (pentru Violleta2022):

De ce e ciudata alegerea? Mie mi se pare ciudat sa te implici in cresterea si intretinerea unui animal care nici nu are capacitatea sa se ataseze de tine. Pestii si testoasele nu au partea aia din creier care are legatura cu afectiunea cum au cainii sau sobolanii. Prefer sa am un animal care are putin miros, dar e usor de intretinut si imi poate duce lipsa decat unul mai curat(teoretic)care ma vede ca pe o sursa de mancare si cam atat. Pentru cultura ta, orice animal care nu este intretinut cum trebuie miroase. Papagalii sunt un bun exemplu si sunt considerati curati. Dar daca nu cureti regulat cusca put. Sobolanii sunt la fel de curati ca pisicile. Pot avea un miros neplacut, intr-adevar, dar nu suficient cat sa reprezinte un deranj asa mare. Deci normalitatea in cazul tau ar fi discutabila. happy
Spuneai la un moment dat ca traiesti in alta tara. Hai ca aici in Romania detinerea de sobolani nu este vazuta intr-o lumina prea buna, dar in alte tari cu o populatie mai "wake" este ceva la ordinea zilei. Traiesti in alta tara, dar tot cu mentalitatea de aici ai ramas. sad

| Violleta2022 a răspuns (pentru Aria000):

Traind intr-o alta tara, asta spun, ca nu sunt agreati sobolanii, tocmai pentru ca put, miros puternic, dar sunt mari amatori de crescut caini, pisici, koala, pasari si papagali colorati si vorbitori, chiar si serpi.

| Aria000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Jass mi-a evaluat raspunsul bine detaliat a fi nefolositor off ma duc sa plang crying Reiese inabilitatea de a accepta si respecta alte opinii. Ai vreo 50 de ani, maturizeaza-te.
In tara respectiva oamenii nu prea au cunostinte legat de sobolani aparent. Sau orice alt tip de animal care necesita atentie speciala. Ai fost o data la o astfel de crescatorie si ai ajuns la concluzia ca TOTI sobolanii au miros? Si daca au, nu este pentru ca sunt murdari. Si avantajele depasesc dezavantajele(mirosul). Daca cei de acolo sunt amatori de crescut pasari nu are sens sa displaca sobolanii crescuti in casa. Papagali am avut si sunt mult mai multa munca si galagiosi. Un singur sobolan nu miroase tare si nu necesita plimbari ca un caine sau atentie constant ca un papagal. Dar fiecare cu ce-i place presupun))) doar ca nu are sens. Si nu iti poti baza opinia pe o experienta izolata. De asemenea nu ai dreptul sa te intrebi de preferintele cuiva cand animalutul in sine este o alegere foarte buna si nu ai argumente exceptand mirosul. Cred ca fiecare animal prezinta o serie de dezavantaje si o responsabilitate mare. Amatori de crescut caini, pisici, papagali si serpi sunt peste tot, nu este Australia cu nimic mai speciala din acest punct de vedere. Lasand koala deoparte, desigur))

| GoldenZenith a răspuns:

De ce sa ii cumperi când îi poți găsi moca în atâtea locuri?

| Vanishgold a răspuns:

De ce dorești să ai un șobolan în casă? Am înțeles că oamenii au șerpi, păianjeni, iguane în casă și pe lângă faptul că sunt în casă, mai sunt lăsați și liberi, dar UN ȘOBOLAN? De ce șobolan?

| RAY a răspuns (pentru Vanishgold):

Pentru ca e un mamifer inteligent, pentru ca e folosit si in experimente stiintifice, am avut un client avea un sobolan alb, dar nu era ca astia salbatici era total diferit si ce crezi pisica se juca cu el, asa amuzanti erau

| Vanishgold a răspuns (pentru RAY):

Ok, și tu ai tine un șobolan în casă?

| RAY a răspuns (pentru Vanishgold):

Nu,normal ca nu, le urasc

| BlackRose03 a răspuns (pentru Vanishgold):

Incuiat esti

| Kyttynna a răspuns:

De ce vrei sa dai banii pe sobolani nu inteleg cand ii poti avea pe gratis. Daca esti din Bucuresti du-te la metrou la Unirii ca misuna pe peron tare nestingheriti si sunt mari cat pisicile. happy

| UnNumeScurt a răspuns:

Aveam eu un vecin la tara care avea crescatorie de sobolani, crescuti natural si sunt frumosi, ii stiu eu, mai ia mancare si pe furis de la bunica-mea si au crescut bine. Daca vrei iti fac eu legatura, nu cred ca e pretul prea mare, transportul o sa fie pe la 15 lei, si cu tot cu sobolani o sa platesti cam 15 lei =). Lasand gluma acum, uite, am gasit un site care te poate ajuta sa gasesti rasa dorita de sobolan, http://www.animale.ro/......orvegicus. Mult succes

| Pickle-Pants_Squeezy_1992 a răspuns:

Salut, ai gasit sobolani? Daca da ma ajuti si pe mine? Si eu as dori sobolani ca animale de companie si nu gasesc!

| 00JHPbuckshot explică (pentru Pickle-Pants_Squeezy_1992):

Din pacate nu am gasit, insa nici nu am mai incercat sa caut de atunci. Sobolanii sunt smecheri.