| Loker a întrebat:

O intrebare pentru FUNDA! Ce parere aveti de ciobanescul german! Adica vreau niste sfaturi! Vreu sa imi iau un caine in curand si am stat si m-am gandit la ce rasa mi-ar place sa am, si dupa o perioada m-am gandit la ciobanescul german, pentru ca mi se pare un caine frumos, usor de dresat, foarte loial, inteligent, si multe altele. Si acum, cine are ciobanesc german, cum vi se pare cainele, ce sfaturi imi dati, si chiar si documentare de pe internet despre aceasta rasa, vreau sa stiu cat mai mult. Nu imi place sa imi atribui ceva fara sa stiu foarte multe despre acel lucru\animal. Dau FUNDA celui care imi da cat mai multe informatii! Multumesc! ( imi cer scuze daca am gresit cate ceva la scriere, sunt pe graba)

6 răspunsuri:
| Sarcopt a răspuns:

Foarte inteligenți şi afectuoşi, am avut unu ( din păcate a murit de bătrănețe), la dresaj nu la dat, dar a învățat poziția șezi, dă laba, stai şi nu ai voie, de la cineva fără experiență în dresaj, la vară vreau să-mi iau altu. A fost crescut la casă şi mai mult a stat dezlegat. Se merită...O zi bună

| Bertha_Popescu_1998 a răspuns:

Este o rasa de talie mare, foarte inteligent si usor de dresat, se incadreaza in categoria cainilor cu potential agesiv, asa ca prin lege esti obligat/a sa il plimbi cu botnita. Au nevoie de multa miscare si exercitiu, din cate stiu nu sunt predispusi la foarte multe afectiuini, prefera o casa cu curte insa se pot adapta si la apartament cu conditia sa faca miscare. NU il hrani cu oase, ci cu mancare premium (Acana, Taste of the Wild, Petkult) si citesti pe cutie cat trebuie sa-i dai pe zi. Este un bun caine de paza si un tovaras minunat si devotat. Ai grija cu strainii fiindca sunt caini de paza si pot fi agresivi! Vei recunoaste daca este rasa pura daca are portiunea terminala a corpului mai joasa (arata ca si cum ar sta pe vine) iar coada o tine mereu jos. Culorile variaza de la maro amestecat cu nuante de negru si maro pana l culoare total neagra. Preturile variaza in functie de canisa/crescator (daca costa sub 8 milioane nu esete de rasa). Sper ca te-am ajutat, fundita? :3

| Lissa8 a răspuns:

Uite 2 site-uri de unde te poti documenta despre rasa cainelui: http://ro.wikipedia.org/wiki/Ciob%C4%83nesc_german

Si unul unde sa vezi cum se face dresajul pentru aceasta rasa:
http://www.eva.ro/......-5904.html

| Lissa8 a răspuns:

Uite un site de unde te poti documenta despre rasa cainelui:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ciob%C4%83nesc_german

Si unul unde sa vezi cum se face dresajul pentru aceasta rasa:
http://www.eva.ro/......-5904.html

| TetsuKun a răspuns:

Eu zic sa nu dai banii pe un suflet, ci sa-l salvezi adoptandu-l. Da, eu am un metis, care este foarte inteligent si loial, i-am salvat viata. De ce doamne va trebuie neaparat caini de rasa? Ma rog, ciobanescul german este un caine inteligent, care este folosit si la poilitie datorita inteligentei. Iti va fi foarte loial, te va iubi, ca si orice caine. Sfatul meu este sa te apuci de dresaj pe la 3 luni, devreme, si sa o faci calm, nu cu bataie. happy