| ChangeYourLife a întrebat:

Salut TPU! O sa achizitionez un Samoyed in curand,m-am informat pe net de comportament, ingrijire etc.Stiu ca pentru un caine din rasa asta este mai potrivit climatul rece, dar as vrea sa stiu daca temperatura pe timpul verii iar face rau.Stiu ca nu o sa-i placa,dar ar putea avea probleme de sanatate? De asemenea,as vrea sa aflu mai multe informatii, mai ales de la o persoana care a avut/are un caine din aceasta rasa.

6 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
De ce nu intrebi un medic veterinar? crede-ma ca el stie mult mai multe decat oricine in materie de animale. Si o sa te informeze cu tot ce ai nevoie, o sa iti dea sfaturi si indicatii.
Deci, asa o sa iti trebuiasca un medic veterinar pentru catel, deci de ce sa nu cauti de pe acum un medic veterinar foarte bun prin zona la tine si sa il intrebi tot ce vrei sa stii.

| Ademira a răspuns:

Cainii din rasa Samoyede sunt mai mult adaptati frigului. Nu am aceasta rasa, stiu pe cineva care are, dar nu are grija de el. Nu se imbolnavesc mai mult sau mai putin vara. Ce poti sa faci e sa il scoti vara dimineata cand e racoare mai mult, pe timpul zilei cate 10 minute, iar seara cand se lasa racoarea, iar sa il scoti o tura mare. Eu cu catelusa mea fac aceeasi chestie si inca ceva: vara sa ai neaparat la fiecare iesire apa rece cu tine. Eu imi iau apa cu mine si iau un flit din ala de geamuri (umplut cu apa si tinut la frigider) si cand o vad ca se incinge ii dau cateva flituri pe blana si o ciufulesc ca sa ii intre apa in blana. De asemenea eu vara ii pun cate un cub sau 2 de gheata in apa. Daca il tunzi, ii va fi mai putin cald, daca nu, poti linistita sa il uzi bine si sa iesi asa cu el. Sau poti sa iesi cu o sticla de 2 jumate cu apa si il uzi afara. Oricum ziua nu poti sa stai cu el mult afara si nu e recomandat nici pentru oameni sa stea prea mult in bataia razelor pe timpul zilei. Vara poti sa ii mai dai si fructe ca sa se racoreasca. Dar asta inseamna sa il obisnuiesti de mic si cu fructe. O salata de fructe pe care cutu meu o mananca vara e cam asa: zmeura, mure, pepene rosu si galben, pere, branza de vaci. Pepenele rosu il racoreste, dar dupa pepene ii va trebui sa isi faca nevoile mai des. Ai mei sunt mai mult invatati cu legume si fructe crude, mancarica gatita, dar mananca si boabe. Acum depinde de tine ce si cum vrei sa ii dai, dar cel mai bine e sa il inveti sa manance si cruditati. Daca esti din Bucuresti si vrei sa il tii pe mancare gatita, pot sa te indrum unde gasesti carne mai ieftina si ok, ca legume ieftine sunt la tot pasul. Cam asa ne descurcam noi cu caldura. Daca imi mai aduc aminte de ceva, scriu. Nu ai scris daca stai la curte sau la bloc.

| ChangeYourLife explică (pentru Ademira):

Multumesc frumos! La plimbare atunci cand e racoare m-am gandit si eu si asa am sa fac.As vrea sa te mai intreb ceva:cum il invat sa faca la ladita? Ai idee? Apropo, stau la bloc.Multumesc inca o data!

| Ademira a răspuns (pentru ChangeYourLife):

Cainii sunt animale pentru care mirosul inseamna mult. Samoyedul e caine de talie medie-mare si are nevoie de multa miscare pentru a-si consuma energia. Daca nu isi consuma energia, te vei alege cu un caine frustrat, excesiv de energic, chiar si agresiv, care va roade, va face tot felul de boacane. Nu iti recomand sincer sa il inveti la ladita. Daca il scoti de 3 ori pe zi afara pentru nevoi, e perfect. Poti sa il inveti sa alerge cu tine cu bicicleta, sa te traga pe role, poti sa alergi cu el, sunt o gramada de metode. In afara de faptul ca are nevoie de miscare, trebuie sa il si socializezi, asta ca sa nu te trezesti ca ai un caine agresiv cu alti caini pentru ca nu stie cum sa se imprieteneasca cu ei. Cainii mai in varsta il vor invata anumite lucruri, lucruri pe care tu nu poti sa il inveti. De asemenea, rasa asta se educa destul de greu. Iti va fi imposibil sa faci dresaj cu un caine care nu are stare. La inceput e greu cu fiecare caine pana se obisnuieste sa isi faca nevoile afara. Eu zic sa ii iei pad-uri. Nu trebuie sa dai aiurea bani pe din alea de caini care sunt scumpe. Gasesti pad-uri la Auchan cu 10 sau 11 lei, 10 bucati, la copii. Ii pui jos un pad si cand il vezi ca vrea sa faca intr-un loc, ii pui repede pad-ul sub el daca nu face direct pe pad. Daca deja a facut in alt loc, imbibi pad-ul in treaba mica si el va sti dupa aia unde sa faca. Daca il prinzi cand face, poti sa il pui repede pe pad, dar cu metoda asta te cam trezesti cu pipi peste tot sau te trezesti ca nu mai face in momentul ala si merge si face altundeva. Cand il duci in casa, pana se invata la pad, poti sa il tii unde ai gresie, ca sa nu faca pe parchet. Cand il scoti ca sa il inveti afara, duci pad-ul pe care si-a facut nevoile, il pui undeva pe iarba si il ignori, faci o tura mica, te duci pe la pad, il lasi sa asocieze afara cu pad-ul. Faci asa 2-3 zile si intelege ca trebuie sa faca afara. In momentul in care isi face nevoia afara, il lauzi si ii spui si comanda pentru nevoia respectiva ca sa stie si ce comanda a executat. Dupa ce incepi sa il duci afara, nu prea mai pui pad-uri pe jos. la vreo 3 saptamani, nu mai pui deloc. Daca isi face nevoile in casa dupa ce e dus afara, trebuie prins asupra faptului si certat, dar nu batut. Sa ai si pentru cand face rau un cuvant cu care il certi. Eu de exemplu ii spun : Nesimtito, nu e voie! Afara, cand se apropie de mancare aruncata pe jos ii spun : Pfui! Dupa ce il certi, il ignori, nu il giugiulesti dupa 5 minute, pentru ca dai cu bata in balta. Il lasi pe el sa vina la tine si sa fii atent/a daca are capul aplecat, e ok (poti sa vorbesti cu el, dar nu ii spui cuvinte de lauda si fara mangaieri), daca vine sa se joace, il ignori in continuare.
https://www.youtube.com/watch?v=y5Ci7pXekcU - Asta cu tonurile e adevarata, nu trebuie chiar sa marai la ultimul, dar sa ai un ton grav, la asta se refera. Cand il scoti afara, sa ai un cuvant ca sa stie ca iese. Eu de exemplu am : Gassi! Cand zic Gassi, ea stie ca urmeaza sa i se puna zgarda si iesim, deci chiar daca o trece ceva, se mai tine inca 5 minute.
https://www.youtube.com/watch?v=HX2EnuVY-LE - Poti sa ii faci si o chestie din asta, dar nu ii da mancare cand isi face nevoile, mai degraba spune-i cuvinte de lauda.
https://www.youtube.com/watch?v=Wf9-q1_J3hs

| ChangeYourLife explică (pentru Ademira):

Multumesc! Stiam si eu ca se dreseaza cam greu si ca are nevoie de miscare, dar stiu ce fel de responsabiltate implica un caine si chiar o sa am grija de el.Multumesc mult pentru sfaturile cu pad-ul, chiar aveam nevoie.

| Ademira a răspuns (pentru ChangeYourLife):

Daca nu merge sa il inveti afara cu pad-ul, atunci poti sa incerci cu un servetel imbibat in treaba mica pe care il pui pe iarba cand iesi cu el. Daca nici asa nu merge, solutii sunt. Mult noroc!