| aannoonniimm23 a întrebat:

vrau sa cumpar un caine care sa fie prietenos, dar sa fie bun si de paza(prietenos doar cu membrii familiei)... nu e pentru mine. vreau sa l dau unei persoane care locuieste la odistanta mai mare de noi(familie) multumesc. funda

7 răspunsuri:
| AlinaMova a răspuns:

Eu ti-as recomanda golder retriver, labrador, husky sau ciobanesc german

| Rotaru_Sebastian_1992 a răspuns:

Amstaff deoarece doar prin statura lui intimideaza adversarul plus ca e foarte bun de paza si e foarte puternic si agil. E un animal de companie foart bun unii i-ar spune un membru din familie. E foarte iubitor si cand vine vorba ca sa va apere ar lupta pana la moarte. Plus ca amstaffu e foarte rezistent la durere. Ca sa iti dovedesc ca e un caine foarte bun de companie( ca unii oamenii zic ca nu ca a fost creat pentru lupte si ca nu e iubitor) cauta pe you tube : '' Ce face un amstaff plictisit".

| Rotaru_Sebastian_1992 a răspuns:

Amstaff deoarece doar prin statura lui intimideaza adversarul plus ca e foarte bun de paza si e foarte puternic si agil. E un animal de companie foart bun unii i-ar spune un membru din familie. E foarte iubitor si cand vine vorba ca sa va apere ar lupta pana la moarte. Plus ca amstaffu e foarte rezistent la durere. Ca sa iti dovedesc ca e un caine foarte bun de companie( ca unii oamenii zic ca nu ca a fost creat pentru lupte si ca nu e iubitor) cauta pe you tube : '' Ce face un amstaff plictisit".Nu necesita maare ingrijire ca are par scurt si nu are dimensiuni prea mari. Iarna trebuie tinut in casa ca ii va fi foarte frig dac sta afara.

| Andi123456789 a răspuns:

O sa iti dau niste exemple
1big grinalmatian
2:Cocker
3:Ciobanesc german

| Andi123456789 a răspuns:

O sa iti dau niste exemple :
1big grinalmatian
2:Concert
3:Ciobănesc german
Primesc ceva?

| ElyRebitza a răspuns:

Eu îți recomand un ciobănesc german, mi se pare cel mai potrivit. Retrieverii nu prea sunt buni de paza, dar sunt foarte prietenoși. De asemenea, îți recomand si rasa husky, care este foarte frumoasa, pe deasupra. Cei mai potriviți mi se par, deci, Ciobănescul german si husky. Vezi care îți place mai mult. Bafta!

| aannoonniimm23 explică:

Nu vreau sa fie de paza ca cei de securitate big grin vreau sa muste daca intra cineva noaptea in curte sau si ziua.