| Anonim9023 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un catel teckel, pentru sobolani. Problema este ca mi-a spus cineva sa iau unul mai marisor, de peste 6luni, ca sa fie mai vioi si sa vaneze sobolanii, asta cica invata de la mama. Daca iau unul marisor, ar putea sa nu fie obisnuit cu pisicile sau cu gainile, asta fiind iarasi o problema, plus ca astia sunt mai scumpi decat cei de cateva saptamani. Eu prefer unul de cateva saptamani, ca sa se obisnuiasca cu pisica, gainile, si sa-l mai invat diferse cu mai multa usurinta, acesta fiind mult mai ieftin. Deci intrebarea mea este: Un caine invata sa vaneze de la mama? Daca nu neaparat de la mama, atunci eu cum as putea sa-l invat sa vaneze sobolanii, atunci cand va fi mai marisor? Raspunsul care ma clarifica primeste FUNDA! big grin

Răspuns Câştigător
| FormPrix a răspuns:

Bună! Eu am avut întotdeauna teckeli, și din experiențele mele cu acești căini, eu pot spune că nu învață vânatul de la mama. Cel care spune așa este, mă rog, e un mincinos...
Teckelii, fiind câini de vânători, au în instinct vânatul, și pot văna tot ce sunt mai mici decăt ei (de exemplu șobolani, cei curajoși și pisici). Îți recomand ca teckelul, pe care iei, să aibă max. 2 luni! Că la 6 luni a început dezvoltarea instinctului de vânător și poate că va facă rău pisicii. Și mai ai un avantaj dacă iei unul care are max. 2 luni : poți să-l dresezi mai efecicient. Sper că te-am ajutat.