| Dragos24 a întrebat:

Vreau sa stiu daca merita sa imi cumpar un ciobanesc belgian. Nu sunt pericuosi?

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Nu,dar sunt foarte buni caini de paza, deci rezervati cu strainii. Ca la orice caine de genul trebuie dresat, socializat..in cateva cuvinte: trebuie sa ai timp sa te ocupi de el.

Daca vrei caini prietenosi opteaza pentru:
-labrador
-golden retriever
-cocker
-huskie
-malamut
-samoyed
-shar-pai
si rasele de talie mica: yorkie, westie, bichonii, shih tzu etc.

Dar fiecare caine la maturitate va fi exact cum a fost educat.

4 răspunsuri:
| Chamberlin a răspuns:

Sunt periculosi dar daca ii iei de mici se vor invata cu tine si vor fi rai doar cu oamenii straini.
Asigura o paza foarte buna.

| MihaiAndronescu123 a răspuns:

Ciobanescul belgian(sau Malinois) sunt caini de lucru, paza si in unele tari(parca Olanda si Belgia) sunt folositi in conducerea turmelor de oi.
El este agil, inteligent si detul de puternici.El va ataca doar din dorinta de a apara stapanul, au nevoie de socializare in primele luni de viata si daca mai ai si alte animale de companie...nu te sfatuiesc sa il cumperi.
Cu tine nu va fi agresiv(sau cu familia ta) doar cu straini(in cazul in care a fost dresat doar cu cei care ii incalca "perimetrul". Trebuie sa faci exercitii cu el si nu il poti tine legat, au nevoie de mult spatiu si sa se simta responsabil, acestuia ii mai trebuie si o hrana super premium(purina, royal canin etc).

P.Sbig grinaca esti ca taicameu care sta la tara si il tine legat cu un lant de 3 m si ii da paine si mamaliga, adopta un maidanez.
Si nu uita ii trebuie foarte mult spatiu ingradit si exercitii fizice in fiecare zi.

| Astella a răspuns:

Sunt rasa de caini destul de mari, sper ca ai destul loc unde sa il tii, de preferabil o curte.