| DanielleDanielle a întrebat:

Urgenta TPU. Ajutor!

Motanul meu de 4 luni a mincat prea multa carne de oaie ce nu a fost pregatita la foc.

Acum ca urmare se simte foarte foarte rau. Cu ce imi pot ajuta motanelul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-l ca-si revine. Daca e prea lacom, data viitoare incearca sa-i dai mai putin.Stiu ca multi proprietari de feline, din dragostea enorma ce o poarta pentru "odraslele" lor, pun in fata lor, farfurii ce depasesc greutatea animalului.
Daca vomita toata noaptea si mai apar si urme de sange in voma, suna la un veterinar.
Eu l-as lasa in pace, incearca sa nu-l smotocesti acum si sa-l sucesti pe toate partile.Lasa-i sistemul digestiv sa-si faca treaba.

| DanielleDanielle explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult. Imi iubesc motanelul dar sunt foarte grijulie in ceea ce priveste sanatatea lui. A fost o intimplare ca a avut in fata un bol mare cu carne, bucuria oricarui animal, si a profitat de moment cit nu eram linga el. Dar tot imi fac griji si imi e teama sa nu pateasca ceva in timp ce doarme ((

| Pisicutzaaaa a răspuns (pentru DanielleDanielle):

Daca mai e bolnav, da-i bicarbonat (potas), daca e mic motanelul dai jumatate de lingurita daca e mare dai 1 intreaga.Bicarbonatul deblocheaza stomacul.Mi s-a intamplat si mie la un catel tot lacom la mancare si si-a revenit, si azi il am.Mi-e mila de motanelul tau, sper ca te-am ajutat si sper sa isi revina cat mai repede.

4 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Carnea de oaie e greoaie si nu e buna mai ales la 4 luni.

| ChicaIdiota a răspuns:

Saracu.du-l la veterinar sa nu se imbolnaveasca si mai rau.baftawinking