| RaulAndrei2002 a întrebat:

Vreau sa lansez la vara un balon cu heliu care sa duca o camera, pana pe la 25km sau mai mult. Proiectul e mult mai complex de atat si am masurile de siguranta asigurate (pasaruta, nu in spatiul aerian etc). Doresc sa stiu daca trebuie sa depun un aviz sau daca imi trebuie ceva aprobare de orice fel.

27 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Pai in Romania iti trebuie aprobare mai nou si pentru o drona.
Asa ca in mod cert, daca esti prins/reclamat... o sa o patesti daca nu ai aprobare.
Pentru linistea ta, intreaba la primarie si politie.
Daca ei nu stiu nimic, intreaba un avocat. Daca si el se uita ciudat, da-i pace si da-i bice.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Aprobare de la politie si de la Autoritatea aeronautica

| Alfred0703 a răspuns:

Aprobare sa lansezi un balon? Cred ca glumiti. Vezi sa nu faci puscarie pentru ca ai lansat un balon.

| RaulAndrei2002 explică (pentru Alfred0703):

Asta ziceam si eu la inceput, crede-ma, da' cica perturb spatiul aerian

| SpataroGiorgio a răspuns:

Salut! Iti trebuie o aprobare de la politie si de la Autoritatea Aeronautica Civila Romana.
Mult succes la proiect si sper sa iti reuseasca. Funda?

| RaulAndrei2002 explică (pentru SpataroGiorgio):

Mersi, dar crezi ca imi va da aprobare?

| RaulAndrei2002 explică (pentru SpataroGiorgio):

Plus, cat ar costa?

| SpataroGiorgio a răspuns (pentru RaulAndrei2002):

Nu stiu exact.

| RaulAndrei2002 explică (pentru SpataroGiorgio):

Daca poti afla cumva, imi poti spune, te rog?

| SpataroGiorgio a răspuns (pentru RaulAndrei2002):

Da, chiar acum cautam happy

| SpataroGiorgio a răspuns (pentru RaulAndrei2002):

Am aflat ca sunt sanse destul de mici sa iti dea aprobare.

| RaulAndrei2002 explică (pentru SpataroGiorgio):

Ah...ok...mersi oricum

| RaulAndrei2002 explică (pentru SpataroGiorgio):

Dar eu am auzit ca daca il fac cu un cadru didactic..., ca proiect la scoala mi-o poate da mai usor, o fi oare asa?

| SpataroGiorgio a răspuns (pentru RaulAndrei2002):

Daca e ca proiect pentru scoala e mai logic, cred ca o sa-ti dea. Eu zic ca totul e posibil. Dar ai cumparat deja balonul meteo?

| RaulAndrei2002 explică (pentru SpataroGiorgio):

Balonul imi vin din America, cu tot cu parasuta...problema e ca dureaza mult transportul gratis si mno, lansez pe la vara, am calculat cat heliu imi tebuie, am totul stabilit. In afara de asta, poti cumva afla cat m-ar costa?

| SpataroGiorgio a răspuns (pentru RaulAndrei2002):

M-am uitat si nu am gasit nimic, mai incerc sa caut.

| RaulAndrei2002 explică (pentru SpataroGiorgio):

Mersi mult pentru ajutor, daca gasesti, anunta-ma, o sa ma interesez si eu.

| SpataroGiorgio a răspuns (pentru RaulAndrei2002):

Am gasit site-ul pentru aprobari, dar nu gasesc unde sa-i contactez sa ii intreb de pret.

| SpataroGiorgio a răspuns (pentru RaulAndrei2002):

Am gasit email-ul lor. Acum ii contactez.

| SpataroGiorgio a răspuns (pentru RaulAndrei2002):

Imi poti spune in ce judet stai?

| RaulAndrei2002 explică (pentru SpataroGiorgio):

Nu trebuie neaparat sa ii contactezi, plus, nu stiu inca din ce judet o sa il lansez.

| SpataroGiorgio a răspuns (pentru RaulAndrei2002):

Am inteles. Pe site nu am gasit pretul, i-am intrebat pe yahoo. Sper sa imi raspunda.

| RaulAndrei2002 explică (pentru SpataroGiorgio):

Mersi mult happy

| SpataroGiorgio a răspuns (pentru RaulAndrei2002):

Cu placere happy

| RaulAndrei2002 explică (pentru SpataroGiorgio):

Anunta-ma doar cand vor raspunde, bine?

| SpataroGiorgio a răspuns (pentru RaulAndrei2002):

Ok