| Radu284 a întrebat:

Baloanele de dimensiuni mici cu heliu, au nevoie de vreo autorizatie speciala pentru a le da drumul in atmosfera?

Stiu ca baloanele mai mari, gen cele meteorologice, au nevoie de aprobare de la Romatsa, dar exista vreo limita de greutate si/sau volum sub care nu trebuie o aprobare?

Am cautat pe goagal si nu am gasit nimic precis, iar cei de la Romatsa nu mi-au raspuns.

As vrea sa lansez un mic balon, cu o sarcina utila de vreo 20-30 grame, si sunt curios daca pot face asta (legal).

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Baloanele mici, gen cele pentru copii, nu au nevoie de nici o autorizatie.
N-am intalnit, in legislatie (desi s-ar putea sa existe norme tehnice) nici o prevedere privind limita de marime.

| Radu284 explică (pentru Ioandelasal):

Am intrebat pentru ca am vazut ca teoretic, si pentru lampioane e nevoie de o aprobare de la ei. Si lampioanele nu sunt asa mari.