| ღLiFeHaSMeAiNgღ a întrebat:

Cum pot sa imi invat cainele ca atunci cand merg afara, pe strada cu el, sa nu fuga de langa mine? Intr-o zi, a trebuit sa fug dupa el doua strazi si cand ma vedea ca alerg dupa el, fugea ca sa nu-l prind... Vreau ca atunci cand il strig sa vina inapoi! Cum pot sa il invat?

Răspuns Câştigător
| 1PtToti a răspuns:

Trebuie sa il inveti ca atunci cand e cuminte primeste recompensa, iar cand face prostii va fi pedepsit imediat. Cand reusesti sa il prinzi, cearta-l, fa-l sa stie clar ca te-a suparat si n-are voie. Pentru ca, daca dupa un episod din-asta de fugit dupa el, tu il ajungi in sfarsit si vorbesti cu el pe un ton frumos si il alinti in timp ce ii zici "vai ce baietel rrrrau, vai-vai, sa nnnnu mai faci!", n-ai rezolvat nimic. Trebuie practic sa il educi...

| ღLiFeHaSMeAiNgღ explică (pentru 1PtToti):

Nuuu...chiar nu l-am alintat! L-am certat rau!big grin

7 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Cumpara-i lesa, el fuge deoarece crede ca tu te joci cu el.
Multi catei sunt calcati de masina deoarece stapanii ii lasa fara lesa.

| ღLiFeHaSMeAiNgღ explică (pentru MeimeiPinguinu):

Pai da...doar ca l-am lasat pe afara (si eu stateam cu el)ca sa se invete ca daca il scap cumva din greseala pe afara(alti oameni vin la noi si lasa poarta deschisa)sa nu plece de acasa...stii?happy

| MeimeiPinguinu a răspuns (pentru ღLiFeHaSMeAiNgღ):

Am inteles.
Ai putea sa il inveti sa mearga la picior.
Acum trebuie sa plec, de aceea raspunsul e scurt. Dar daca vrei cateva informatii in ceea ce priveste dresajul sa-mi spui daca doresti si am sa-ti scriu cand ma intorc acasa.

| ღLiFeHaSMeAiNgღ explică (pentru MeimeiPinguinu):

Ok!happyMersi mult!

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

◕ Ia niste batoane pentru caine, sau improvizeaza important e sa ai ceva de papa la tine.

◕ Cand il chemi la tine dai si ceva de papa dupa ce vine.

| cristidac a răspuns:

Eu asa mi-am dresat cainele cand face un lucrubun dai o bombonica si cand face ceva raudai una peste bot funda?