| kimey a întrebat:

Salut, vreau si eu sa cumpar un caine de paza, bunicii mei locuiesc la tara si au o gradina mare in care si-au facut o mica livada si vin zeci de copii acolo la furat ca asa-i romanu, problema e ca devasteaza tot se urca pe gard rup crengile i-au rupt via si as vrea sa iau un caine ceva de talie mare cu un temperament mai docil ascultator sa nu aiba probleme de sanatate pentru ca va sta afara si iarna si vara am auzit de cainele moscovit sau akita voi ce spuneti?

8 răspunsuri:
| floryynnel a răspuns:

Cei mai buni sunt ciobanestii, in special cei romani(mioritic/carpatin/bucovina), ii gasesti foarte usor la o stana, si nu ai cum sa dai ca pe unul cumparat.Am un vecin care a luat de la stana un mioritc, a dat 10ron, iar asa pretul este in jur de 200ron.
Sunt buni si caucazieni si ciobanestii germani, dar pe aceia dai o suma frumusica, si nu ai garantie de sanatate sau rasa pura

| DragonyBlueStar a răspuns:

Fii atent cei mai buni caini de paza sunt ciobanesc german si huskey au muscaturi bune si daca ii dresezi sunt cei mai buni paznici si prieteni pe viata!

| KrYstyAn0 a răspuns:

Sfatul meu e sa iti iei un ciobanesc german e un caine foarte bun de paza si usor de dresat

| suntaleex a răspuns:

Nu lua akita si nici moscovit intreab-o pe bunica ta sigur gasesti o stana prin apropiere si iei un ciobanesc mioritic e si mare si ascultator si nu dai nici mult pe el

| FlaviiTuttiFrutti a răspuns (pentru suntaleex):

Akita si Moscovit sunt caini buni, de ce sa nu ia?

| katerina_8397 a răspuns:

Poti sa iei un amstaff sau rotwiller, pitbull, sharpey, dog german, saintbernand etc etc P.S ai grija cu amstaff sau pitbull ca au dinti ca, carligul si cand si inclesteaza nu-ti mai dau drumul sau la rotweiler ca, cand simt ca mor isi omoara si stapanul deci ai grija funda?

| kimey explică (pentru katerina_8397):

Cand simt ca mor isi omoara si stapanul?laughing) Asta a fost chiar tare, oricum mersi pentru raspunsuri eu postasem in speranta ca o sa-mi raspunda cineva care a mai lucrat cu rasa asta ma interesa moscovitul in mod special ca si comportament pana acum am avut un caucazian dar cainele devenise imens cred ca depasea 85 kg si nu mai statea legat rupea orice lant statea numai dezlegat si nu mai intra nimeni strain in curte si a trebuit sa-l dam pentru ca era incontrolabil si voiam ceva asemanator ca marime auzisem de mascovit da nu am vazut la nimeni si nici nu stiu nimic de rasa

| FlaviiTuttiFrutti a răspuns:

Poti sa iei un Rotwiller (nu stiu exact cum se scrie), un ciobanesc, un Saint-bernard... cum vrei. Dar cainii astia sunt d rasa pura si costa cam mult, si nu merita sa dai atatia bani ca sa il tii la tara. Eu zic sa iei orice caine de talie mare si sa il duci la dresaj. Te va asulta si nu cred ca vei mai avea probleme cu furtul :*