| MihaiB2001 a întrebat:

Salutare. Am 2 stupi foarte frumosi dar care mai pot fi dezvoltați. Am luat legatura cu apicultorul care mi i-a oferit și mi-a spus că ar fi bine daca le-as administra putin sirop și turta proteică. L-am ascultat si am pus sirop dar problema mea este ca mai am 3 turte de anul trecut care au expirat anul acesta in aprilie. Oare pățesc ceva albinele daca le administrez din această turta pe care o mai am? Precizez ca apicultorul respectiv nu a știut să îmi dea un răspuns concret de aceea apelez la ajutorul vostru.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca le pui des sirop, risti sa fie atacate de alte familii.
Chiar si (sau mai ales) din acelea de culoare alb inchis.
Siropul, indiferent ca e facut de tine, sau e cumparat, emana un miros destul de puternic.

Daca sunt expirate din aprilie, insa au fost pastrate corespunzator, ferite de soare si lumina, intr-un spatiu racoros si uscat (citeste instructiunile de depozitare)... pot fi administrate inca fara probleme.
Dar nu le mai lasa deloc, in toamna nu vor mai fi ok.
Si tatal meu a mai administrat uneori primavara tarziu, sau la inceput de iunie, turte ramase de toamna, si niciodata nu au fost probleme.
Cand sunt expirate de 10-12 luni, nu mai e sigur sa le folosesti.
In afara de zahar invertit si sirop, probabil ai observat ca turtele contin proteine, aminoacizi, clorura de cobalt sau de iod, acid lactic si diferite extracte din plante sau tot felul de substante organice.

| MihaiB2001 explică (pentru NLS):

Multumesc frumos de raspuns

1 răspuns: