| Bodoboddy5 a întrebat:

Salutare. Am nevoie de ajutorul vostru intr-o problema. Am avut un catelus mic de 2 luni luat de pe strada, mai exact pechinez.Si la cateva zile a inceput a tusi a prost. Am fost la veterinar, dandu-mi Kesium, spunandu-mi ca are o raceala banala.Pe parcursul timpului aceasta,, boala'' s-a agravat si a inceput sa verse si aibe febra, nu mai manca si facea pipi si caca galben.Am fost cu el la doctor, i-am facut test si momentan este internat de 4 zile, avand celebra boala parvoviroza. Am inteles ca se simte bine si peste vreo 2 zile il voi lua acasa. Nu ma intrebati cat a costat, deoarece ma costa 200 lei pe zi....Acum problema este ca am o femela tot pechinez de 7 ani care a inceput sa aiba aceleasi simptome...deocamdata doar tuseste cand fuge si latra..este jucausa si mananca bine. De 3 zile face asa dar am inteles ca cei inaintati in varsta se fac bine de la sine. Voi ce spuneti? Nu o pot duce din pacate si pe ea la doctor pentru ca aproape am dat 20 de milioane doar la catelus.Din pacate nu dispun de inca 20 sau 30 si pentru ea.

7 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

"cei inaintati in varsta se fac bine de la sine" ca și oamenii bătrâni se vindeca de la sine da se plimba de placere prin spitale....cine naiba ți-o zis asta?

| romeo78 a răspuns:

Atunci, cinic vorbind, vei pierde cățelușa de 7 ani și vei avea noul cățeluș.
Dar, să vă fie o lecție!
NICIODATĂ nu mai luați câini de pe stradă și imediat să ia contact cu câinele din casă.
Câinele luat de pe stradă se ține în carantină, cel puțin 2 săptămâni!
Altfel, din păcate ați salvat un pui, dar se pare că veți pierde celălalt câine, dacă nu veți găsi sponsorizare pentru salvarea sa!

| Sophieka a răspuns:

Buna

Parvoviroza se transmite imediat! Imi e ca si catelusa asta de 7 ani a luat parvoviroza si nu o poti lasa asa. Nu am sa te las balta, ci am sa te ajut. Imi dau seama ca e cumplit si greu prin ce treci.

Medicul asta la care ai mers ma enerveaza...Nu i-a facut teste de la inceput si ti-a zis ca are o banala raceala, apoi cand s-a agravat i-a facut si o tine internata si peste 2 zile ti-o da acasa... NU! E prea devreme sa o iei acasa! Mai trebuie sa stea macar o saptamana si trebuie facut test si inceput tratamentul si cu catelul de 7 ani.

Scrie-mi in privat de unde esti, sau da-mi Facebook-ul tau...Ca voi cauta oameni care sa doneze bani la veterinar pentru a trata animalutele. Eu sunt mare iubitoare de animalute, am si 2 catelusa luate de pe strada si ma implic mult pentru animalute, oameni, natura... Va fi bine pana la urma dar sa nu ii lasi balta.

Nu exista asa ceva... Vorba tampita batraneasca ca, cateii batrani se vindeca de la sine. Cu Parvoviroza nu te joci!

| romeo78 a răspuns (pentru Sophieka):

Felicitări pentru frumosul gest!

| Sophieka a răspuns (pentru romeo78):

Multumesc. Dar utilizatorul nu a mai raspuns...Am asteptat sa raspunda fiindca as fi vrut sa il ajut...

| romeo78 a răspuns (pentru Sophieka):

Asta este viața!

| Sophieka a răspuns (pentru romeo78):

Asta e...