| Ionut_Matei_1996 a întrebat:

Salutare,am si eu o curiozitate, am o catelusa shih-tzu a facut un an si nu a ramas gestanta? la ce varsta poate ramane? (avand in curte fata si baiat)

Răspuns Câştigător
| DenissaRoxana a răspuns:

Buna.
Cainii de talie mica au menstruatia de la 6 luni. Dar in mod normal, este recomandat sa fie imperecheate dupa varsta de un an un jumatate - 2 ani.
Daca femela si masculul stau impreuna, o sa ramana gestanta, cel mai probabil, la urmatoarea menstruatie.
Masculii sunt apti pentru imperechere, incepand de la varsta de 2 ani..cand sunt mici, sunt foarte putine sanse ca sa ramana femela cu care se imperecheaza gestanta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DenissaRoxana):

Caini au menstruatie? surprise

| DenissaRoxana a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Femelele, la fel ca si femeile happy. Dar ele, au de 2 ori pe an.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DenissaRoxana):

Ce interesant...
Si se manifesta la fel ca la oameni?

| DenissaRoxana a răspuns (pentru anonim_4396):

In mare parte, da. Sangereaza, nu au pofta de mancare, bea multa apa, cauta locuri retrase, cauta masculi etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DenissaRoxana):

Multumesc muult de raspunsuri happy.

| Ionut_Matei_1996 explică (pentru DenissaRoxana):

Multumesc mult pentru raspuns! big grin