| GutzEmy07 a întrebat:

Salutare, am un caine rotweiller in varsta de aproape 1 an, cu toate vaccinurile facute la zii, dar de 2 sapt incoace, a inceput sa manance putin, sa slabeasca, si sa respire foarte foarte greu, cand l-am scos la plimbare dupa 5 min a cazut epuizat, am chemat un medic veterinar si mi-a spus ca are ceva la plamani ia tot dat fel de fel de tratamente si pastile, dar cainele meu e in aceiasi stare si urasc cand il vad asa trist, el fiind o fire vesela si foarte jucausa, ce credeti a facut tratamentul de 5-6 zile, credeti ca inca nu si-a facut efectul sau trebuie sa caut un medic veterinar specialist? Mi-a mai zis sa nu il scot din casa sa nu depuna efort? E adevarat? Si daca cumva stiti un medic veterinar sau cumva este cineva pe aici care este medic veterinar si stie ce are de facut, as fii recunoscator pe viata... chiar nu mai suport sa-mi vad cainele in felul acesta! DAU fundita sad!

Răspuns Câştigător
| MyTedyBear a răspuns:

Buna! happy
Ar fi bine sa urmezi sfatul acestui veterinar dar daca vezi ca situatia se inrautateste in urmatoarele zile (cand de fapt,in ciuda tratamentului ar trebui sa isi revina) iti recomand sa mergi la un medic specialist.
Cat despre efort, e adevarat, daca are o boala a plamanilor e bine sa il duci doar la plimbare usoara pentru ca, daca il vei expune la efort, starea sa s-ar putea inrautati.
Si stai calm/a cand cainele tau s-a prabusit a fost din cauza ca plamanii lui nu s-au oxigenat corect si din cauza afectiunii lui.
Nu uita! Daca in doua zile nu se simte mai bine, nu il lasa sa se chinuie si cauta rapid un alt veterinar!
Succes!

| GutzEmy07 explică (pentru MyTedyBear):

Multumesc frumos de sfaturi, :*!

| MyTedyBear a răspuns (pentru GutzEmy07):

Cu mare placere! :*
Se simte mai bine?

3 răspunsuri:
| Bianca555 a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru catelus sfatul meu este sa te duci la cat mai multi medici veterinari si sa le ceri sfatul insa nu exagera cu tratamenele.