| Vior3l90 a întrebat:

de.o saptamana am am pui de rottweiler in varsta de 11 saptamani acum. are 1 vaccin facut si 3 deparazitari ultima deparazitare e facuta pe 19 luna asta si acum pe 29 trebuie sa-i fac iar ca abia apoi peste 3 zile sa-i fac cel de.al 2. lea vaccin, este normal asa? asa am procedat deoarece asa mi-a zis veterinarul ca este bine dar ma intreb daca nu este prea tarziu la 11 saptamani + ca, catelul nu mananca foarte mult ii dau hrana uscata darling junior asa mi.a dat.o crescatorul si ma gandeam daca pot continua cu ea sau sa.i iau o hrana premium ceva la max 15 lei/100 g, ce mancare mi.ati recmonda? Brit sau happy dog sunt oke? vitamine si calciu ii pot da incepand de.peacum? din cunostinta de cauza sper sa-mi raspundeti.ms

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Normal,primul vaccin se face la 6 saptamani, iar urmatorul se face la 8 saptamani, dar daca abia acum l-ai dus la vet e normal sa fie vaccinat si asa.
Prima deparazitare se face incepand cu 3-4saptamani,apoi se repeta cam la 10 zile, probabil(nu cunosc ca nu am trecut prin asa ceva) daca puiul inca elimina viermisori sa fie din nou deparazitat. Deparazitarile dese si fara motiv ii poate afecta ficatu puiutului, dar nu sunt vet sa-ti spun o informatie oficiala.
Ai grija, nu-l scoate afara pana nu ii face si ultimul vaccin + 7-10zile dupa el fiindca poate sa se imbolnaveasca. Rott-ul este printre rasele cele mai sensibile la parvoviroza,o boala fatala frecvent intalnita la pui. Tine-l in casa,departe de caini nevaccinati si de fecalele lor, atentie si cu incaltamintea, sa fie departe de pui ca degeaba il ti in casa daca miroase incaltamintea ia boala.
Nu-i mai da darling, pedigree sau ce mai gasesti prin supermarket-uri, daca nu-ti permiti ceva superpremium (macar pana la 8-9luni era bine sa-i dai) mergi pe cea premium, BOSCH ar fi cea mai recomandata, daca nu, poti merge si pe brit, e mai ok decat happy dog.
Ca vitamine poti sa-i dai k9 complet growth, mi se pare ca se administreaza de la 12 saptamani. Ii dai 15 zile cu 15 pauza. Avand in vedere ca nu primeste hrana superpremium ar fi bine sa faci cure pana la un an, apoi sa mai faci din cand in cand.

| Vior3l90 explică (pentru RedNose):

Ok.mersi mult de raspuns.

1 răspuns: