| voicuphx a întrebat:

M-am gandit sa intru in lumea acvartistica.asa ca mi-am cumparat un acvariu de 20 de litri(echipat complet). am in el 11 pesti din care 2 xipho.de 2 zile stau unul langa celalat sub pompa de apa si nu prea mai mananca( nu se mai plimba prin acvariu cum faceau la inceput). a mai patit cineva asa ceva? va multumuesc!

3 răspunsuri:
| Alexandra101112 a răspuns:

Pai daca unul e femela si unul mascul(adica unul e mai mare altul mai mic )felicitari caci vei avea puiuti,dar daca amandoi sunt la fel, imi pare rau, dar o sa moara! Papa! Funda?

| voicuphx explică (pentru Alexandra101112):

Sunt pereche.unu are o prelungire la coada(cred ca e masculul)si unul mai mare(femela banuiesc). deci de aia se comporta asa? ca ma speriasem, stau lipiti de 2 zile acolo sub pompa.multmumesc.

| xBaIaTuNiKaTx a răspuns:

Exact cum ai spus tu. femela e mai mare iar masculul e putin mai micut cu o coada superba si mai multe culor...inseamna ca sunt in perioada de imperechere si o sa ai puiuti...pregatesteti inca un acvariu mai micut pentru cei mici si sai separi de cei mari fiindca o sa se manance intre ei daca nu ii separi! BAFTA! app daca vrei sa scoti la vanzare si vrei multi pui iti recomand gupii sunt superbi si ii dai cu vreo 2 lei bucata!