| Roxin_Alex_1989 a întrebat:

mi-am cumparat pesti noi de acvariu si am observat ca nu mananca inca si se freaca de acvariu? de ce? funda si vot

Răspuns Câştigător
| Shiney a răspuns:

Daca pestele are ochii incetosati sau observi ca are dificultati de respiratie sau se freaca in mod repetat de obiecte din acvariu, motivul poate fi infectia cu paduchi. Zonele rosii si iritate din preajma cozii insotite de obicei de umflaturi sunt un simptom al infectiei cu nematozi, paraziti interni ai pestilor de acvariu.

Pierderea poftei de mancare, apatia sau inotul ciudat sunt alte simptome ale infectiilor parazitare la pesti de acvariu. Se recomanda monitorizarea regulata a aspectului pestilor: punctele albe sau punctele mici aurii sunt alte simptome ale unor boli cauzate de paraziti.