| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva daca Anisakis simplex poate afecta si pisicile? Azi am gatit macrou, de obicei ii dau pisicii sa manance carne de peste cruda(aleasa de oase), lapti si ficatul de la peste. Cand am deschis macroul i-am dat pisicii ficatul de la acesta, iar apoi am obervat in peste acesti viermi, prea tarziu caci pisica deja mancase ficatul... iar acum sunt foarte ingrijorata sa nu pateasca ceva! Mentionez ca pestele l-am cumparat CONGELAT. (stiu ca prin congelare larvele de Anisakis mor) va rog daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva sau exista vreun veterinar pe aici, ajutati-ma cu un raspuns!

1 răspuns:
| biutzaB a răspuns:

Din cate stiu doar oamenii se pot infecta cu anisakis simplex..este gazda definitiva