| P1qu1k a întrebat:

Sunt un iubitor de animale in special caini de rase si nu imi pot permite un caine de rasa. As vrea sa fac apel catre cei care se incumeta sa imi ofere si mie un caine de companie de rasa, stiu multe despre acestia, spre adoptie...

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Tzau
Te inteleg, pe http://www.caini-pisici.com/ poti gasi caini de rasa dati spre adoptie si pe gratis.sau la pret mic 100lei-200.acum 5 luni verisoara mea a adoptat de pe site un pui de yorkshire terrier la luat cu 100 de lei.stapanii au zis ca au destui catei si nu le mai trebuie altii. Poti sa astepti cateva luni si sa strangi bani din alocatie.Succes :)

| Teo1313 a răspuns (pentru MeimeiPinguinu):

Nu stiu cum sa folosesc site-ul. Unde pot vedea cainii? Pe ce trebuie sa apas?

8 răspunsuri:
| glamour a răspuns:

Un caine de rasa e un caine cu pedigree.
un caine e un moft nu o necesitate. nu e nevoie sa aiba toti cainii dar trebuie sa ai bani sa ii intretii, e costisitor sa ai grija de un caine.
daca nu ai bani sa il cumperi e clar ca nu ai bani nici sa-l intretii. desigur mai sunt si exceptii. daca te crezi in stare sa ti un caine din banii tai e ok. ia-l dar gandeste-te ca te costa ca el sa fie fericit si sanatos. gandeste-te ca poti da peste un caine sensibil cu diverse probleme de sanatate, ce faci atunci daca nu ai bani? il lasi sa moara?
sunt si crescatori care ofera caini cu pedigree spre adoptie insa ii ofera numai acelor oameni care stiu ca ii va oferii viitorului catel un trai foarte bun, iar viitorul stapan trebuie sa dea dovada ca iubeste rasa respectiva enorm si ca nu ar fi in stare sa ii faca niciun rau cainelui. in general crescatorii ofera caini numai persoanelor potente financiar, cu bani multi, sa fie siguri ca sunt intretinuti. eu am intalnit un crescator care stie ca imi plac foarte mult cainii care ii creste, si mi-a spus ca ofera si caini gratis unui adevarat iubitor si ca m-ar ajuta si cu hrana care evident e mai ieftina daca este cumparata de un crescator, insa eu momentan nu am loc de alt caine in apartament si nu vreau sa-l chinui.

| hamham_1461 a răspuns:

Daca ai fi fost intr-adevar iubitor de animale sa stii ca nu ti-ar fi pasat daca acest caine este de rasa sau nu. voi stiti ca anual mor 234 de caini? stiti? in loc sa ii faceti hun bine altui caine amarat care ar prta dragoste adevarata fata de stapa. dar ce te intereeaza

| cretudaniel99 a răspuns:

Daca n-ai bani de caine de rasa nu ai cu ce sa il hranesti ca sunt foarte pretentiosi trebuie sa le faci vaccinuri sa le dai mancare de caini vitamine sa ii speli
deci sunt greu de tinut ia-ti un ciobanesc sau un lup ca sunt mai usori de crescut

| wendy434 a răspuns:

Sincer fara suparare dar gandeste-te de doua ori inainte sa-ti iei catel ca ii trebuie mancare si apa ingrijire nu-i usor eu am o fetita chiuaua si este tare draguta dar nu am cumparato am gasit-o pe strata i se vedea oasele la cat de slaba era si am luto si am ingrijito acum e fericita nici nu stiam cai chiuaua sau de rasa nu-mi pasa decat sai ofer inca o sansa doar atat conteaza

| wendy434 a răspuns:

Daca ai fi un adevarat iubitor de caini nu te ar mai interesa dacai de rasa sau nu, si doar sai oferi ingrijire, dragoste si fericire.Si daca nu-i de rasa si e maidanez ce are?! Aia de rasa sunt crescuti in adaposturi cu mancare si tot ce au nevoie,dar unul maidanez{de pe strada}n-are nimica, daca iubesti asa de mult caini ia unul de pe strada ca sunt o gramada, cu ocazia asta ii oferi si tu o sansa la o viata mai buna decat la cea pe strada...asta conteaza cand adopti un caine(sau orice animal)sai oferi o noua sansa sau daca s-a nascut direct pe strada sai dai O sansa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Am avut 4 câini. Penultimul a murit în braţele mele. Era femelă, avea cancer, fusese operată şi a murit (prin eutanasiere) după o lungă perioadă de chinuri groaznice, atât pentru ea cât şi pentru noi. Acum îl avem pe fiul ei, în vârstă de 16 ani. I-au paralizat picioarele din spate, face pipi şi caca pe el, îl spălăm şi spălăm toate cele după el...Am cheltuit multe milioane pentru îngrijirea lui. Viaţa cu un câine nu înseamnă numai joacă şi drăgălăşenie. Gândeşte-te bine dacă te bagi...

| P1qu1k explică:

Pai problema nu ar fi ca nu am bani propriu zis. dar mi se pare mult prea scumpi la cumpare dar bani de investit inntr-un caine pot sa bag si pot sa-l intretin eu ma gandeam doar sa-l iau eu dar macar cu putin bani pentru ca de la o crescatorie ceva m-i se pare exagerat. Eu ma refer la cei care vor sa dea de restul ma ocup eu (o sa tin la curent cu tot ce se intampla cu cainele respectivului pentru a-si da seama de evolutia lui cat si a mea)