Întrebare recomandată | chineze13 a întrebat:

Salutare,tpu.acum o luna mi-am luat un porcusor de guineea, fetita.
i-am facut cusca mare de 1 metru si jumatate,i-am luat jucarii de lemn si din carton, i-am facut chiar si casuta, deci spatiu ar fi.in acest caz as vrea sa ii mai iau o surioara,o alta fetita.
intrebarea mea e, nu sunt teritoriale? nu se vor bate? daca ii iau una mai micuta ca ea, o sa o accepte mai usor? mersi anticipat

Răspuns Câştigător
| AllmaGirl a răspuns:

Oameni buni, de cate ori sa va spun? NU mai raspundeti unde nu stiti sau din ce ati auzit pe la altii! Revenind la subiect...foarte bine ai facut cu cusca! Este perfect! Porcusorii sunt animale de grup si au nevoie de un partener de acelasi sex. Eu am 3 femele. Daca a ta este adulta sau mai mare, ia o fata de o luna minim si 3-4 maxim, asa ierarhia se face automat, in mod natural si nu se vor certa, apoi, cand aia mica va creste vor fi certuri ocazionale, dar rare si nu tocmai grave pentru ca cea mica va incerca sa fie sefa in cusca. Ia un pui cum am zis, si fa-le cunostiinta pe un teren neutru, respectiv o zona necunoscuta vreuneia pentru a nu incerca sa isi apere teritoriul. In acel teren neutru sa pui fan si accesorii, poate si papa dar accesoriile daca prima venita le-a mai folosit sa fie foarte bine spalate cu otet si bine clatite cu apa. O pui pe prima acolo sa rontaie apoi pe a 2a in alt capat si nu intervii decat daca incep sa se bata serios (sange) desi la femele rar se intampla. Cand o va observa pe cea mica, cea mare va merge sa o cerceteze si ca sa o domine, o va fugarii sau ciupi de poponet, e ceva normal deci sa nu te sperii, cand vezi ca devin calme le muti in cusca. Inainte de a le pune cureti foarte bine cu otet si clatesti cu apa bine cusca si accesoriile, si pui talas nou. Aseaza accesoriile in asa fel incat sa stimuleze comportamentul natural de cercetare, cu multe accesorii de tot felul. In cusca sa fie una sau mai multe ascunzatori unde cea noua sa se refugieze. In primele zile cea mare o va mai fugari si ciupi pe cea mica pentru a-i arata dominatia, apoi totul va fi ok. Accesoriile de carton sunt bune in afara cusctii, in cusca nu prea sunt bune decat truburile de la servetelele de bucatarie, dar cutiile de pantofi nu prea...au colorant in ele mult si fac mai mult rau decat bine. Intra pe www.gemon.ro/forum la comportament, gestatie, reproducere si vezi ca sunt multe subiecte din care poti invata despre cum sa le imprietenesti. Succes! Cand mai ai intrebari pune acolo, aici toti vaneaza o funda electronica inutila si nu sanatatea, bunastarea sau alte chestiuni si stari ale animalului

| chineze13 explică (pentru AllmaGirl):

Multumesc frumos, chiar nu aveam de unde sa stiu toate astea, e prima oara cand am drept animal de companie un porcusor

| AllmaGirl a răspuns (pentru chineze13):

Citeste site-ul, de acolo am gasit tot ce am avut vreodata legat de fetele mele happy si pe forum sunt membrii foarte prietenosi si te ajuta cu orice problema

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Ionut6999 a răspuns:

In general, este mai bine sa pui o femela si un mascul. In cazul hamsterilor si porcusorilor de guineea, daca vei pune doua femele sau doi masculi, initial nu se vor intelege foarte bine, dar cu timpul vor ajunge sa se inteleaga.

| CoCoPitikA a răspuns:

Buna! Ele se vor certa! Daca nu acum, o sa se certe mai incola cand una din ele va trebui sa fie "sefa". Daca iti ei mascul, e 100% probabil ca se vor imperechea de mici ceea ce nu e sanatos pentru nici unul din ei! Prietena mea are un porcusor de guineea (femela) si i-a mai luat una dar era mai micuta, nu sau certat dar acum se bat pentru ca cea mica, a crescut si vor sa aleaga "sefa". Daca intr-adevar iti doresti sa mai ai unul, poti sa iti cumperi o femela, dar cand va creste mai mare e bine sa fii cu ochi pe ele si sa le "controlezi" mereu pentru nu a avea rani gravewinking happy

| Anamaxino a răspuns:

Eu iti zic din propia experiente ca o sa se manance intre ele. Chiar daca ii ei una mai mica nu o accepta.