| bonjordoking a întrebat:

Salutare,TPU! Am o catelusa in varsta de patru sau cinci luni si o am cam de patru saptamani. In casa este jucausa,iubitoare,e destul de ok, dar pur si simplu uraste sa iasa afara.Cand ii pun lesa si eu ies pe usa,ei nici nu ii pasa,de abia o scot din casa. In fine si daca o scot isi face treburile repede si apoi vrea acasa. Nu o intereseaza alti caini,nu e sociabila,jucausa,e fricoasa si e foarte greu de plimbat in lesa. In unele momente pur si simplu sta pe loc si trage de lesa. Nu imi place acest comportament, vreau sa am un caibe normal! Va rog sa ma ajutati! Mii de multumiri anticipate!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna. E puisor si cred ca e cam fricoasa, trebuie sa o obisnuiesti cu leasa ( plimbata mai des, cu recompensa), plimbata langa caini, de ex un parc si recompensata si felicitata cand se comporta frumos. Iti trebuie vointa si rabdare, cainele nu e o jucarie si crede-ma ca nu face ceea ce doresti tu la comanda. Ai grija de ea si ai rabdare, iubeaste-o si te va iubi, sa nu uiti de vaccinuri, sunt foarte importante si pentru ea dar si pentru sanatatea ta.

1 răspuns:
| Satana_Costin_1997 a răspuns:

Eu Cred ca trebuie scoasa mai des pe afara sa se obisnuiasca cu caini copii.ea a fost obisnuita doar in casa cu cei din casa scoato mai des din casa si o sa vezi ca o sa se obisnuiasca